آبشاری که سالی یک بار آتشین می شود

 

آبشار آتش عنوان پدیده‌ای طبیعی و عجیب است که سالی یک بار هنگام غروب خورشید در اواخر ماه فوریه در پارک ملی یوسیمیتی کالیفرنیا Yosemite Valley”" اتفاق می‌افتد. این آبشار یکی از دیدنی ترین چشم اندازهای این پارک است که حدود 153 متر است.

هنگام غروب خورشید، زاویه تابش و انعکاس نور آن بر این آبشار باعث می‌شود این آبشار با تغییر رنگ به صورت یک آبشار آتشین به‌ نظر برسد که مواد مذاب در حال جاری شدن از صخره‌ها است.

هر ساله در اواخر ماه فوریه، صدها نفر از تماشاچیان در یوسمیتی جمع می شوند تا شاهد این رویداد شگفت انگیز باشند. اما آتش سوزی یوسمیتی می تواند فریبنده باشد. اگرچه این پدیده در پاییز از نقاط مختلف قابل مشاهده است اما چندین عامل برای ایجاد آن قابل ذکر است و اگر شرایط کامل نباشد، آتش سوزی یوسمیتی تابان نخواهد شد.

اگر در ماه فوریه به اندازه کافی برف نباشد، آب کافی برای تغذیه آبشار وجود نخواهد داشت که به ارتفاع 1570 فوت در قسمت شرقی ال کاپیتان (یک دیواره مرتفع در سمت شمال شرقی دره یوسیمیتی) کشیده شود. به همین ترتیب، درجه حرارت باید در طول روز به اندازه کافی گرم باشد تا برف ها ذوب شوند. اگر درجه حرارت خیلی سرد باشد، برف یخ زده باقی خواهد ماند و سقوط هورستیل جریان نخواهد یافت.

همچنین آسمان غربی باید در غروب خورشید روشن باشد. اگر ابری باشد، اشعه های خورشیدی مسدود می شوند و پاییزه “Horsetail Falls” روشن نمی شود. آب و هوای زمستانی می تواند در این پارک بسیار متغیر باشد، و روزهایی که از ابری شروع می شود تا غروب خورشید روشن شود.

هر ساله در ماه فوریه عکاسان زیادی از سراسر دنیا به این پارک می روند تا سعی کنند این پدیده زیبا را ثبت کنند. 

یکی از عکاسان بزرگ به نام مایکل فرای می گوید: این آبشار همچون روبان باریک از آب از این صخره های بلند، که دره های شرقی (سنگ ال کاپیتان) است، سقوط می کند و تنها نوار باریک از آب روشن است و هر چیز دیگری در اطراف آن تاریک است و با نور مناسب این آب می تواند نارنجی یا حتی قرمز باشد.

به گفته او چیزی که بسیار منحصر به فرد است، توپوگرافی آن است که آبشار در بالای صخره ای باز است و می تواند نور از غروب خورشید را بگیرد و به زیباترین شکل درآید.

آبشار آتش
 
 
آبشار آتش
 
 
آبشار آتش
 
 
آبشار آتش
 
 
آبشار آتش
 
تألیف از تیم تولید محتوای آب‌سُکون

لیست نظرات


ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر