10 اصول طراحی و نصب آبنما

 

برای طراحی یک سازه آبی متحرك و روان، باید به این نکته توجه نمود که این سازه چه نما و منظري خواهد داشت؟

امروزه پیشرفت تکنولوژي منجر به ساخت انواع آبنما شده که مناظر بدیع و شگفت انگیزی را بوجود می آورد. در ادامه‌ی مقاله ی قبلی با موضوع انواع آبنما و تاثیرات آن اکنون به نکاتی درخصوص اصول اساسی طراحی و ساخت آبنما به شرح ذیل می پردازیم.

10 اصول طراحی و نصب آبنما

1- زیر درخت نباشد: حشرات و فضولات پرندگان و بطور کلی ذراتی که از درخت می ریزد باعث آلودگی آب شده و موجب گرفتگی فیلترها و گلوگاه پمپ ها می گردد.

10 اصول طراحی و نصب آبنما

2- در مسیر بادهاي شدید نباشد:  بادهاي شدید باعث اختلال در الگوي ریزش آب روی آبنما شده و موجبات ریزش آب به بیرون از لبه هاي حوض اصلی آبنما را فراهم می آورد.  از این رو ارتفاع ستون آب نباید بیشتر از فاصله لبه حوض اصلی از فواره باشد.

10 اصول طراحی و نصب آبنما

3- عمق ذخیره آب:  به منظور کاهش مصرف آب باید عمق آب تا حد امکان در سطح قابل قبولی ثابت باقی بماند.

4- محافظت توسط شبکه هاي آهنی:  گودال ها و حفره هایی که براي نصب تجهیزات آبنما در کف حوض ساخته می شوند می بایست توسط شبکه هاي آهنی پوشانده و محافظت شوند.

10 اصول طراحی و نصب آبنما

5- تخلیه و سرریز آبنما:  به منظور تخلیه آسان آب و نظافت آبنما، سیستم تخلیه و سرریز آب باید تعبیه گردد.

10 اصول طراحی و نصب آبنما

6- تأمین آب تازه:  آبنما باید داراي لوله کشی ثابت براي تأمین آب تازه مورد نیاز ، سیستم متعادل کننده اتوماتیک براي تنظیم دائم سطح آب و سیستم حفاظتی براي جلوگیري از خشک کار کردن پمپ در صورت نبودن آب در آبنما، به خصوص در مکان هاي عمومی باشد.

10 اصول طراحی و نصب آبنما

7- امنیت کابل هاي تغذیه برق: کابل هاي برق داخل حوض باید درون داکت هاي مخصوص قرار گیرند که این مسأله در مکان هاي عمومی بسیار مهم می باشد.

10 اصول طراحی و نصب آبنما

8- انتخاب صحیح پمپ:  پمپ هاي فواره ها باید با توجه به حداکثر توان مصرفی مورد نیاز و با در نظر گرفتن موقعیت محل نصب آنها انتخاب شوند.

10 اصول طراحی و نصب آبنما

9- انتخاب صحیح کلیدهاي الکتریکی: کلیدهاي الکتریکی باید متناسب با قدرت پمپها و مدارهاي روشنایی انتخاب شوند و مجهز به سیستم حفاظت و ایمنی براي کار در محیط آبنما باشد.

10- حفاظت در فصل زمستان: در مرحله طراحی و برنامه ریزي آبنما باید پیش بینی هاي لازم جهت جلوگیري از یخ زدن آب در فصل زمستان انجام شود. علاوه بر این پیش بینی ها به منظور جلوگیري از یخ زدن پمپ ها، میتوان آنها را در فصل زمستان از محل نصب خود باز کرد تا از آسیب هاي احتمالی در امان بمانند.

10 اصول طراحی و نصب آبنما

10 اصول طراحی و نصب آبنما

تالیف از تیم تولید محتوای آب‌سُکون

لیست نظرات


ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
 
 
 
  • 6 نمونه استخر با پلت فرم های جزیره ای

    پلت فرم های جزیره ای علاوه بر جنبه کاربردی،از جنبه زیبایی بیشتری برخوردار است و فضای دلنشینی برای استراحت،غذا خوردن و آفتاب گرفتن محسوب می شود.

  • ترسناک‌ترین سرسره جهان

    سرسره شیشه‌ای در فاصله 300 متری از سطح زمین قرار دارد و از طبقه 70 به سمت طبقه 69 فرود می‌آید. طول این سرسره 13 متر است و میتوان نمای پانارومای شهر را تماشا کرد.

  • 6 اصل مهم در طراحی و ساخت استخر

    شنا ورزشی پایه و امکان‌پذیر در منازل است. شنا نقش بسیار مهمی در سلامتی بدن و تناسب اندام دارد. تحقیقات روز دنیا به ما شناکردن و حتی راه رفتن در آب را توصیه می‌کنند.