آبنمای رنگین کمانی مهتاب

 

پل بانپو، یک پل بزرگ در مرکز شهر سئول در طول رودخانه هان در کشور کشور کره جنوبی می باشد و ایالت های سئکو و یانگسان را به هم متصل می سازد. پل بانپو در بالای پل جامسو قرار دارد و یک پل دو طبقه را به وجود آورده است. هنگامی که سطح آب بیش از حد بالا می رود، پل جامسو با آب پوشیده شده و بسته می شود. عرشه پایین تر شامل عابر پیاده و مسیرهای دوچرخه سواری است که دسترسی آسان را به پارک بانپو از سمت شمال رودخانه فراهم می سازد.

این پل در سال ۱۹۸۲ تکمیل شد و شاهد تغییر بسیار بزرگی بوده است. نصب ۱۰,۰۰۰ فواره که در دو طرف پل قرار گرفتند. بلافاصله پس از این تغییر, پل بانپو به یکی از جاذبه های توریستی پرطرفدار تبدیل شد و نام پل فواره ای برای آن انتخاب شد. از فواره های این پل ۱۹۰ تن آب در هر دقیقه پمپ می شود. این آب از رودخانه زیر پل تامین می شود.

آب نمای این پل که رنگین کمان مهتاب نام دارد، یکی از طولانی‌ترین آب‌نماهای پلی دنیا است که یک رکورد گینس را هم به خاطر طول بی‌رقیبش به نام خود ثبت کرده است. این آب‌نما با ۱۰ هزار LED نورافشانی شده و ۱۱۴۰ متر طول دارد. از دلایل جذابیت این پل و اینکه مردم به اینجا می آیند این است که آب، چراغ ها و موسیقی آبشار قمر رنگین کمان مهتاب را مشاهده کنند.

همه ما با رنگین کمان آشنا هستیم و احتمالا بارها این پدیده زیبای طبیعت رو مشاهده کرده‌ایم. اما آیا می‌دانید در کنار این رنگین کمان معمولی، پدیده نادر و بسیار زیبای "رنگین کمانی مهتابی" هم در این طبیعت شگفت انگیز وجود دارد؟

برای اینکه یک رنگین کمان مهتابی ایجاد شود باید شرایط خاصی برقرار گردد. این نوع از رنگین کمان زمانی ایجاد می‌شود که قرص ماه کامل باشد به عبارت دیگر ماه در درخشنده ترین حالت خود قرار داشته باشد. علاوه بر آن از نظر زمانی هنگامی رخ می‌دهد که ماه بلافاصله بعد از غروب خورشید در افق غربی، در سمت شرق طلوع کرده باشد. در این حالت زاویه ماه با زمین نباید خیلی زیاد باشد یعنی زاویه‌ای کمتر از 42 درجه با خط افق داشته باشد. در چنین شرایطی اگر آسمان در سمت غرب در حال بارش باشد و شما پشت به نور ماه و رو به سمت غرب بایستید می‌توانید منظره زیبای رنگین کمان مهتابی را مشاهده کنید و لذت ببرید. البته ممکن است با چشم عادی خیلی قادر به تشخیص رنگ‌های این رنگین کمان از یک دیگر نباشید ولی می‌توان با کمک دوربین‌های عکاسی طیف رنگ‌های موجود در این نوع از رنگین کمان‌ها را ثبت و برای همیشه با نگاه کردن به آن لذت برد.

اگر می توانید، سعی کنید نمایش را در طول روز و همچنین در شب ببینید. هر دو نشان می دهد احساس منحصر به فرد به آنها همراه با دیدگاه ها و چراغ ها کاملا متفاوت است. اما اگر فقط یک انتخاب داشته باشید، نمایش شبانه شگفت انگیز است و نباید از دست برود. شما می توانید بهترین نمایش چشمه رنگین کمان مهتاب را نیز از لبه جنوبی رودخانه هان بدست آورید.

آبنمای رنگین کمانی مهتاب

آبنمای رنگین کمانی مهتاب

آبنمای رنگین کمانی مهتاب

آبنمای رنگین کمانی مهتاب

آبنمای رنگین کمانی مهتاب

آبنمای رنگین کمانی مهتاب 

تألیف از تیم تولید محتوای آب‌سُکون

لیست نظرات


ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
 
 
 
  • معرفی بزرگترین و بهترین آکواریوم ها در جهان 2018 به ترتیب (قسمت اول)

    در این مقاله به معرفی 5 تا از بهترین آکواریوم های جهان 2018 به ترتیب می پردازیم که از یک تحقیق جامع شامل اطلاعات دقیق از بزرگترین مخازن، با در نظر گرفتن ابعاد پنل، تعداد کوسه های نهنگ و غیره ایجاد شده است...

  • حمام دریایی کاستراپ دانمارک/ معماران سفید

    حمام دریایی یک بخش متمرکز و زنده را در اسکله جدید دریایی شهر کاستراپ بوجود آورده است. این پروژه شامل ساختمان اصلی در آب، ساحل جدید و یک ساختمان خدماتی در کنار سرویس بهداشتی و اتاق تعویض لباس برای معلولین است. جبهه چوبی این حمام بازدیدکنندگان را به یک سیر دایره ای راهنمایی می کند و با حرکت در این مسیر به تدریج بالا می روند تا آخر به یک سکوی پرش با ارتفاع 5 متر از سطح آب ختم می شود. مصالح به کار رفته نوعی چوب مقاوم در برابر آب دریاست.

  • شکوفه های شهری / معماری AIM + مسائل مربوط به شهرنشینی

    "شکوفه های شهری" یک آزمایش در فضای شهری و فعالیت هایی است که در قبال اهداف طراحی یا نیازهای زیربنایی پیش می رود، همچنین ارتقاء و تقویت شهرنشینی را بهبود می بخشد. این شهر به یک باغ شهری ایده آل تبدیل شده و به طور کاملا مصنوعی ساخته شده است.