جشن آب در سراسر دنیا

 

جشن آب تایلند (سونگ کران)

لذت بردن و تفریح کردن بخش اعظمی از فرهنگ تایلندی را تشکیل می‌دهد و تفریح کردن میان آفتاب سوزان تابستان هم از این قاعده مستثنی نیست. گرم‌ترین ماه سال، آوریل شاهد یک جشنواره‌ است که مردم دوستانه در خیابان‌ها باهم آب‌بازی می‌کنند که این مراسم حدود یک هفته به طول می‌انجامد.

در مراسم سال نوی سنتی تایلند که به سونگکران (به معنی حرکت و تغییر)     معروف است، از ۱۳ تا ۱۵ آوریل جشن های مختلفی برگزار می شود. از جذاب ترین مراسم سال نوی تایلندی جشن آب می باشد. جشن آب در تمامی شهرهای تایلند با هیجان و شور خاصی برگزار می شود.

در فرهنگ تایلند پاشیدن آب به نوعی خوش یمنی به همراه می آورد. در این روز اعضای خانواده دور یکدیگرجمع می گردند تا احترام خود را به بزرگترها با ریختن آب خوشبو بر روی دستشان نشان دهند و در مقابل از دعای آنها نیز برای خوشبختی و موفقیت بهره ببرند. 
جشن آب

جشن آب
 
 
طبق سنت، تایلندی‌ها در روز اول این تعطیلات که در تقویم رسمی آن‌ها به روز سالمندان نام‌گذاری شده است مراسمی را برگزار می‌کنند که در طول این مراسم جوان‌ها به کف دست سالمندان آب معطر می‌ریزند که نشانه‌ی فروتنی و درخواست دعای خیر از بزرگترها است.

همچنین در این روز مجسمه ی بودا از موزه‌ی ملی بیرون آورده می‌شود و در خیابان‌ها گردانده می‌شود تا مردم روی آن آب بپاشند. سپس این مجسمه ۳ روز آنجا می‌ماند تا مردمی که این مراسم را از دست داده‌اند، بتوانند به آن احترام بگذرانند.

 
جشن آب
 
جشن آب

روز دوم سونگ کران، در تقویم رسمی روز ملی خانواده است. خانواده‌ها صبح زود از خواب بیدار می‌شوند و به راهبان صدقه می‌دهند، سپس مردم روز خود را در کنار خانواده به خوش‌گذرانی می‌پردازند.

یکی دیگر از مهم‌ترین مراسمات سونگ کران «شستن مجسمه‌ی بودا» است که در آن مردم با آب معطر مجسمه‌های بودا را چه در معبد و چه در خانه‌ها می‌شویند و تایلندی‌های مذهبی در مراسم‌های بودایی شرکت می‌کنند.

 

جشن آب ارمنستان (وارداوار)

این جشن از قدیمی ترین جشن های ارمنیان محسوب می شود که به عید آب پاشی ارمنیان شهرت دارد. ارمنیان در این روز به یکدیگر آب می پاشند، کبوترپرانی می کنند و مسابقات ورزشی ترتیب می دهند. بیشتر محققانی که در زمینه اعیاد ارمنیان پیش از مسیحیت تحقیق می کنند، این جشن را مربوط به الهه آستغیک و الهه آناهید می دانند. به موجب افسانه های ارمنی، آستغیگ، الهه زیبایی، باروری و حاصل خیزی بود و برگزاری این جشن که در گرمترین روز از فصل تابستان برگزار می شود، به منظور طلب باران و برکت بوده است. جشن آب پاشی از جشن های خاص اقوام آریایی است و ارتباطی با دین خاصی ندارد ولی ارمنیان از سده چهارم میلادی پیرایه هایی مذهبی برای آن فراهم کردند. اکنون جشن وارداوار به عنوان یکی از اعیاد مسیحیت، نود و هشت روز پس از عید پاک، بین بیستو هشتم ماه ژوئن تا اول ماه آگوست برگزار می گردد. این جشن در ایران از زمان مادها تا پایان دوره صفوی برگزار می شده است.

محققان بر این اعتقادند که وارداوار به سیل حضرت نوح و فرود آمدن او از کشتی نیز مربوط می باشد. ماه ناواسارد ارمنی به صورت سنتی در روز فرود آمدن کشتی نوح بر کوه ارارات و پایین آمدن مسافران از کشتی شروع می شود. در این روز نوح از پسرانش خواست برای به یاد سپردن سیل، بر روی یکدیگر آب بپاشند

جشن آب

جشن آب

یکی دیگر از مراسمات بسیار جالب وارداوار رسم پاشیدن آب به روی همدیگر است که تا امروز حفظ شده است. تمام افراد از پیرو و جوان، مرد و زن، بزرگ و کوچک و آشنا و غریبه آب را در سطل ها و ظرف های دیگر جمع کرده و بر روی یکدیگر می پاشند. از نظر ارمنی ها آب وارداوار شفا دهنده است و در زمان پاشیدن آب به یکدیگر تمام افراد باید حداقل با چند قطره از این آب خیس شوند.

همچنین جشن آب درکشورهای کامبوج، لائوس، میانمار، سریلانکا و قسمت هایی از چین و مالزی نیز برگزار می گردد.


تألیف از تیم تولید محتوای آب‌سُکون

لیست نظرات


ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر