خانه شیشه ای فلیپ جانسون

 

خانه شیشه ای که به دست فلیپ جانسون طراحی شده است، واقع در نیوکانون کانکتیکات می باشد. این خانه شیشه ای زیبا ولی ساده  نه تنها به عنوان کاری اصیل و و اقعی در معماری بلکه به عنوان شاهکار معماری مدرن در رده معماران بزرگ کلاسیک شناخته شده است.

جانسون شیشه را مظهر پاکی، صافی، زلالی و نرمی می دانست و این طرز تفکر، از خلال کارهایش، به ناظر نیز القا می شود. در ساخت خانه و بناهای عمومی وی، شیشه نقش عمده ای در میان مصالح ساختمانی داشت و در این کار شهرت جهانی پیدا کرد. مجله رکورد در سال ۲۰۰۰ خانه شیشه ای وی را در میان ۱۰۰ بنای برتر قرن بیستم جای داده است.

این خانه شیشه ای 55 فوت طول و 33 فوت عرض دارد و ارتفاع آن 18 فوت از کف زمین تا پشت بام می باشد. هر یک از چهار دیوار بیرونی با یک درب شیشه ای مرکزی که به چشم انداز باز می شوند، متصل می باشند. این خانه شیشه ای که سبک بین المللی را به معماری مسکونی آمریکایی معرفی کرده است، به دلیل استفاده نوآورانه از مواد و ادغام آن بدون درز در منظر، نمادین شده است.

از زمان تکمیل آن (در سال 1949) ، ساختمان و دکوراسیون از طراحی اصلی آن منحرف نشده است. بسیاری از مبلمان آن از آپارتمان جانسون که در سال 1930 توسط میس ون درو طراحی شده، آمده است. طرح طبقه خانه شیشه ای فضای زندگی نسبتا" سنتی را نشان می دهد. آشپزخانه، اتاق غذاخوری، اتاق نشیمن، اتاق خواب، حیاط، حمام و یک منطقه ورودی وجود دارد.

اگرچه این خانه اولین جاذبه ی محل است، جانسون املاک باز اطراف آن را استفاده کرده تا به قوه ی تخیلش اجازه ساختن سیزده بنای دیگر را که شامل خانه مهمان، یک گالری هنر، و یک نمایشگاه مجسمه سازی می باشند نیز بدهد. خانه مهمان که با یک راه سنگی که به چمنزار اطراف می رسد به خانه ی شیشه ای متصل می شود، ساختار آجری سنگینی دارد و نور و درخشش و شفافیت خانه ی شیشه ای را به تصویر می کشد. گالری هنر به منظور اینکه توجه را از خانه شیشه ایی دور نکند در زیر زمین پنهان است و بدون پنجره طراحی شده است، خصیصه ای که خیلی مناسب گالری نمی باشد. یکی دیگر از تجربیات مشهور مستقر در سایت "گالری مجسمه" است. یک پوش نامتقارن از آجرهای سفید با سقفی شیشه ای در قامت مجموعه ای از اتاق های به هم پیوسته پشت به پشت هم تعریف شده که اطراف فضای باز مرکزی را احاطه کرده اند.

جانسون ادعا می کند که این خانه شیشه ای تنها خانه در جهان است که شما می توانید طلوع و غروب ماه را همزمان و در همان محل مشاهده نمایید. چون این در هر خانه امکان پذیر نیست و شما باید به اتاق دیگری بروید تا یکی از این اثرات را ببینید.

خانه شیشه ای

خانه شیشه ای

خانه شیشه ای

خانه شیشه ای

خانه شیشه ای

خانه شیشه ای

خانه شیشه ای

تألیف از تیم تولید محتوای آب‌سُکون

لیست نظرات


ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر