ساختمان شیشه ای کریستال لندن

 

ساختمان شیشه ای "کریستال" که در نزدیکی پارک المپیک لندن قرار دارد، توسط معمار معروف؛ ویلکنسون ایر و به سفارش شرکت زیمنس به عنوان نمادی از زندگی چند وجهی و سالم شهری طراحی شده است که با شکل کریستالی خود پیچیدگی ­ها و چالش ­های مختلفی را برای طراحان به همراه داشته است.

تکنولوژی به کار رفته در این ساختمان به نحوی است که این سازه را جزء 10 ساختمان پایدار درسطح جهان قرار داده است. طرح اولیه آن در سال 1815 مطرح شد و بعد از اجرا به عنوان انقلابی در صنعت معماری شناخته شده است.

 نمای بیرونی این ساختمان شامل دو متوازی الاضلاع می باشد که هرکدام دارای سطوح مثلثی متفاوتی است و به دلیل دارا بودن ساختار شیشه ای، منعکس کننده نمای اسکله و آب و فضای سبز محیط است.

این ساختمان ۶۵ درصد کمتر از دیگر ساختمان‌ها آلودگی ایجاد می‌کند و از انرژی برق تولید شده توسط صفحه ‌های خورشیدی استفاده می‌کند و بخشی از این انرژی را نیز برای مواقع اضطراری ذخیره می‌کند. ذخیره سازی انرژی توسط لوله‌های داخل زمین انجام می‌شود که برخی از آن‌ها تا ۱۵۰ متر عمق دارد و از دماهای مختلف زیر زمین و درون ساختمان بهره می‌برند.

معماری این ساختمان با ساختار درخشان کریستال شکل، یک مرکز مستقل جهانی جدید برای بحث در مورد زندگی و توسعه پایدار شهری ایجاد کرده است. ساختمان 6300 متر مربع که فضاهای نمایشگاهی، امکانات کنفرانس و مرکز تکنولوژی و نوآوری را در اختیار دارد، برای رسیدن به بالاترین استانداردهای پایداری بین المللی برای یک ساختمان طراحی شده و به­ عنوان نمایشگاهی دائمی از یک سبک زندگی پایدار ساخته شده است.

سباستین ریکارد، مدیر معماران ویلکنسون ایر، در گفت و گو راجع به ساختمان کریستال، گفت:

"کریستال" پاسخی به یک مختصری بسیار منحصر به فرد است که شامل ایجاد یک ساختمان مشهور برای ایجاد مرکز بین المللی برتری پایداری است که توسط شرکت زیمنس ایجاد شده است. این پروژه فرصتی است فوق العاده برای کشف اینکه چگونه فناوری های جدید می توانند به ایجاد یک ساختمان بسیار پایدار بدون تکیه بر سیستم های غیرفعال کمک کنند.

فرم معماری 

ایده طرح بدست آمده این بنا الهام بخش از ساختار بلوری کریستال از جهات مختلف بوده است. هندسه خاص این بنا با استفاده از مجموعه ای از اشکال زاویه ای، یک نقطه کانونی معماری را ایجاد نموده است.  این طرح نمای جلو و عقب یا سقف تعریف شده ای ندارد اما به عنوان مجموعه ای از عناصر طوری طراحی شده است که وقتی در سطح خیابان مشاهده می شود و زمانی که از بالا دیده می شود، قابل توجه است. 

پوشش این ساختمان دارای درجه ای از شفافیت برای ارتباط مناسب ساختمان با محیط اطراف آن است. ساخت این پروژه با استفاده از انواع مختلف شیشه باعایق بندی و سطوح مختلف شفافیت، این امکان را به وجود می آورد که فضاها به طور طبیعی روشن و کنترل شود.

فضاهای داخلی

زاویه پوسته خارجی ساختمان باعث ایجاد فضاهای داخلی جالب و متنوع شده است. مساحت فضای مرکزی ۱۳۹۵ متر مربع  است، که در تمام فضا دیوارها نمایش ­دهنده­ ی زندگی شهری با آرمان­ های قصر کریستال در لندن در سال ۲۰۵۰ است. همچنین مساحت فضای اتاق کنفرانس با یک سالن نمایش بزرگ با ظرفیت ۲۷۰ نفر، یک کافه و یک رستوران ۲۷۶۰ متر مربع است.

مساحت فضای اداری شامل بخش تحقیقات، طراحی و … ۱۹۹۷ متر مربع است؛ این بخش از ساختمان تنها در دسترس کارکنان داخلی است.

کریستال

کریستال

کریستال

کریستال

کریستال

کریستال

کریستال

کریستال

تألیف از تیم تولید محتوای آب‌سُکون

لیست نظرات


ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر