6 اصل مهم در طراحی و ساخت استخر

 

با پیشرفت تکنولوژی و مکانیکی شدن زندگی‌ها، جای ورزش در برنامه روزانه خیلی از افراد خالی‌ست. در طراحی خانه، فضایی برای پخت و پز، پذیرایی از مهمان، تماشای تلویزیون و خواب و استراحت در نظر می‌گیریم اما فراموش می‌کنیم محلی را نیز برای ورزش کردن اختصاص دهیم در حالیکه بزرگان گفته‌اند عقل سالم در بدن سالم است و ما چندان به سلامت بدن توجه نمی‌کنیم. البته با توجه به محدودیتهای فضا، سر و صدا و یا تجهیزات خاص موردنیاز شاید بسیاری از ورزش‌ها امکان خانگی شدن را نداشته باشند.

ما در این مقاله می‌خواهیم به شنا یعنی ورزشی پایه و امکان‌پذیر در منازل اشاره کنیم. شنا نقش بسیار مهمی در سلامتی بدن و تناسب اندام دارد. تحقیقات روز دنیا به ما شناکردن و حتی راه رفتن در آب را توصیه می‌کنند. پیشنهاد ما نیز به طراحان ایرانی اضافه کردن استخر به ساختمان است که می‌تواند یک نقطه عطف در تغییر ظاهری ساختمان و محلی برای ورزش منظم و مفرَح تلقی گردد. اما چه مواردی را باید برای طراحی یک استخر خوب در نظر گرفت؟

 6 اصل مهم در طراحی و ساخت استخر

1-شکل استخر 

فرم استخر دارای محدویتی نیست و میتوان استخر را تقریباً به هر شکلی اجرا نمود به شرطی که با طرح کلی معماری و لنداسکیپ ساختمان هماهنگی داشته باشد. استخر مستطیل که مرسوم‌ترین شکل استخر به حساب می‌آید را می‌توان مقرون به صرفه‌ترین شکل به لحاظ ساخت، شیب بندی، آب بندی و تمیز کردن و نگهداری دانست اما اصلا ً به این معنا نیست که اجرای استخر محدود به شکل مستطیل و سطوح تخت است می توان استخری با دیواره های منحنی یا زاویه دار اجرا نمود.

 6 اصل مهم در طراحی و ساخت استخر

 6 اصل مهم در طراحی و ساخت استخر

2- نمایش استخر

 تا 20 سال قبل استخر صرفاً با نمایش فوقانی تصور می‌شد به همین دلیل عمده استخرها به صورت دفنی و در داخل زمین اجرا 

می‌شدند و شما از کنار استخر یا طبقات بالاتر معمولاً فقط سطح استخر را مشاهده می‌کردید اما امروزه میتوان استخرهایی روی سطح ایجاد نمود، دیواره استخر را شفاف اجرا کرد و یا حتی استخر را بر روی طبقات با کف شفاف طراحی کرد. این سبک استخرها یعنی استخر با دیواره یا کف شفاف علاوه بر حفظ ماهیت مفرَح بودن و کاربرد ورزشی آن، به عنوان یک نقطه عطف و هویت نمایشی قوی در بنا استفاده می‌گردد. حتی بعضی از طراحان خوش‌ذوق، پوشش گیاهی را در اطراف استخر درنظر می‌گیرند یعنی تلفیق دو عنصر آب و گیاه که بسیار زیبا و متفاوت خواهد بود.

 6 اصل مهم در طراحی و ساخت استخر

3- محل استخر 

انتخاب محل استخر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. استخر باید حتی الامکان در طول روز از نور طبیعی برخوردار باشد و فقط در شب نیاز به نور مصنوعی داشته باشد. حفظ حریم خصوصی نیز نکته دیگری‌ست که باید در انتخاب محل استخر مورد توجه قرار گیرد، استخر باید در قسمتی طراحی شود که دید مزاحم نداشته باشد. باد نیز مسئله تاثیرگذاری است. قبل از طراحی باید اطلاع کافی از وضعیت توپوگرافی زمین و جهت وزش باد را داشت تا استخر در جهت مسیر باد قرار نگیرد.

 6 اصل مهم در طراحی و ساخت استخر

4- اندازه استخر 

برای دست یابی به اندازه مناسب، باید به نکات زیر توجه کرد:

 • در منزل خود چقدر فضا می‌توانید برای ساخت استخر در نظر بگیرید؟
 • چند نفر می‌خواهند از استخر استفاده کنند؟
 • از استخر خود به چه منظور می‌خواهید استفاده کنید؟ (ورزشی، درمانی، تفریحی و...)


اندازه استخر با توجه به کاربرد و اقلیم هر منطقه‌ای متفاوت است. به همین منظور قبل از اقدام به ساخت باید از استانداردهای مربوطه اطلاعات لازم را بدست آورید.

  6 اصل مهم در طراحی و ساخت استخر

5- سازه استخر 

مهمترین مسئله در پایداری استخر بحث سازه آن می‌باشد. شکل و عمق استخر اهمیت زیادی در نوع سازه استخر دارد. معمولاً فرمهای خاص، هزینه‌های اضافی را در بحث سازه به همراه دارند و محدویت‌هایی را بوجود می‌آورند. بتُن مسلح با توجه به فرم‌پذیری، مقاومت بالا در برابر رطوبت، طول عمر خوب و هزینه‌های نسبتاً کمتر مرسوم‌ترین سازه اجرایی استخر در جهان می‌باشد اما چنانچه بخواهیم ضخامت دیواره‌ها را کم کنیم یا برای اجرای یک استخر در طبقات فوقانی کاهش چشمگیر در بار وارد به اسکلت داشته باشیم، می‌توانیم به سازه فلزی یا فایبرگلاسی فکر کنیم. بسیاری از پروژه‌ها در داخل و خارج از کشور با این سازه‌ها اجرا شده‌اند.

  6 اصل مهم در طراحی و ساخت استخر

 6 اصل مهم در طراحی و ساخت استخر

6- عایق و آب بندی استخر 

برای آب بندی و عایق‌کاری استخر گزینه‌های بسیار زیادی در بازار وجود دارد که هر کدام ویژگیهای خود را دارند اما در انتخاب نوع مواد آب بندی باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • مقاوم در برابر قلیاها و نمک‌ها
 • مقاومت در برابر تغییرات سریع دمایی
 • قابل اعمال در محدوده دمایی گسترده
 • چسبندگی
 • انعطاف‌پذیری
 • مقاومت در برابر آب، ضربه و سایش
 • قابلیت ایجاد پل بر ترک‌ها
 • مقاومت مکانیکی

همانطور که گفتیم معمولاً استخرها با سازه بتنی اجرا می‌شوند و آب‌بندی اصلی استخر با اضافه کردن افزودنی‌های خاص به بتن انجام می‌پذیرد. این شکل اجرا به دلیل ترکهایی که پس از آبگیری در سطح بتن ایجاد می‌گردد معمولاً دوام طولانی مدت نخواهد داشت و حتی اگر آب بندی استخر دچار اشکال نشود نفوذ آب از این ترکها به آرماتور فولادی می‌تواند فرسایش و خوردگی را در آن ایجاد کند. آب بندی با انواع پلیمرهای چسبنده یا FRP از نظر ماندگاری و دوام گزینه‌های بهتری می‌باشند.

  6 اصل مهم در طراحی و ساخت استخر

 6 اصل مهم در طراحی و ساخت استخر

سوال مهم:

 آیا با توجه به شرایط کم آبی کشورمان اجرای استخر در منازل صحیح است؟

یکی از اشکالاتی که برخی از افراد با توجه به بحران آب به اجرای استخر می‌گیرند بحث اسراف در آب است. قطعا اسراف آب و استفاده غیرضروری از آب شهری پسندیده نیست اما اگر به این نکته توجه کنیم که استخر با آب غیر شهری و معمولاً توسط تانکرهای آب پُر می‌شود و با اجرای یک سیستم فیلتراسیون مناسب می تواند مدتی بسیار طولانی بقا داشته باشد و همچنین تاثیرات مثبتی که بر ایجاد روحیه و آرامش ساکنین می‌گذارد را مدنظر قرار دهیم، گزینه‌ای بی اشکال و مثبت ارزیابی می‌گردد.

نظر شما چیست؟ 

تالیف از تیم تولید محتوای آب‌سُکون

لیست نظرات


ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
 
 
 
 • خانه شیشه ای فلیپ جانسون

  خانه شیشه ای که به دست فلیپ جانسون طراحی شده است، واقع در نیوکانون کانکتیکات می باشد. این خانه شیشه ای زیبا ولی ساده نه تنها به عنوان کاری اصیل و و اقعی در معماری بلکه به عنوان شاهکار معماری مدرن در رده معماران بزرگ کلاسیک شناخته شده است.

 • ترکیب شیشه و سنگ در نمای ساختمان

  ترکیب سنگ و شیشه همواره در ذهن ما دو ماده متضاد و ناهمگون را تداعی می کند اما امروزه رشد فناوری و گسترش قدرت خلاقیت انسان باعث شده این دو متریال که از دیرباز دشمن هم شناخته می شدند، در طراحی نما در کنار هم قرار گرفته و زیبایی چشم گیری بیافرینند تا آنجا که امروزه نمای سنگ و شیشه در بسیاری از پروژه های خوب دنیا استفاده می گردد و سختی سنگ در کنار شفافیت و زلالی شیشه، توانسته نظر بسیاری از معماران را به خود جلب کند.

 • آبشاری که سالی یک بار آتشین می شود

  آبشار آتش عنوان پدیده‌ای طبیعی و عجیب است که سالی یک بار هنگام غروب خورشید در اواخر ماه فوریه در پارک ملی یوسیمیتی کالیفرنیا اتفاق می‌افتد. این آبشار یکی از دیدنی ترین چشم اندازهای این پارک است که حدود 153 متر است. هنگام غروب خورشید، زاویه تابش و انعکاس نور آن بر این آبشار باعث می‌شود این آبشار با تغییر رنگ به صورت یک آبشار آتشین به‌ نظر برسد که مواد مذاب در حال جاری شدن از صخره‌ها است