ترکیب شیشه و سنگ در نمای ساختمان

 

ترکیب سنگ و شیشه همواره در ذهن ما دو ماده متضاد و ناهمگون را تداعی می کند اما امروزه رشد فناوری و گسترش قدرت خلاقیت انسان باعث شده این دو متریال که از دیرباز دشمن هم شناخته می شدند، در طراحی نما در کنار هم قرار گرفته و زیبایی چشم گیری بیافرینند تا آنجا که امروزه نمای سنگ و شیشه در بسیاری از پروژه های خوب دنیا استفاده می گردد و سختی سنگ در کنار شفافیت و زلالی شیشه، توانسته نظر بسیاری از معماران را به خود جلب کند.

یکی از ساختمان های کم نظیر که از ترکیب سنگ و شیشه برای طراحی نمای آن استفاده شده است، ساختمان محوطه هنر گوردون پارک (Gordon Park Arts Hall)  می باشد که در محوطه اصلی دانشکده علوم آزمایشگاهی دانشگاه شیکاگو قرار دارد و اغلب به عنوان مدرسه آزمایشگاهی نامیده می شود که شامل دبستان و دبیرستان است.

طرح اصلی نمای این ساختمان بیشتر مستطیلی شکل و دارای فرم نامتقارن است که به سقف ‌های شیشه‌ای زاویه دار، برج های بلند و قوس‌های مثلثی منتهی می‌شود. در این نمای سنگی، با ترکیب پنجره‌های بزرگ، معماران به نوعی هارمونی دست یافتند که حاصل از ترکیب این دو متریال پر کاربرد در صنعت نمای ساختمان است.

این ساختمان دارای سه طبقه شامل استودیوهای هنری و موسیقی، دفاتر، گالری هنری، تئاتر و سالن اصلی اجرا با زیربنای ۸ هزار و ۳۰۰ متر مربع می باشد.

برای استفاده هرچه بیشتر از نور و همچنین تهویه طبیعی هوای داخل، پنجره های زیادی برای این نمای سنگی تعبیه شده اند که در نهایت به پدید آمدن نمای سنگی شیشه ای منجر شد. چنین ترکیبی در نوع خود منحصر به فرد است و با معماری دقیق به شکوه و زیبایی دست یافته است.

به طور کلی سطوح شفاف کمک کرده اند تا مرز بین محیط داخلی و لنداسکیپ در هم شکسته شود. این که شما بتوانید در حالی که از گزند سرما و گرما در امان باشید، به مشاهده فضای باز بپردازید و دانه های برف را در یک فصل سرد یا پرتوهای زیبای خورشید را در یک فصل گرم مشاهده کنید نعمت بزرگی است که نتیجه سال های سال پژوهش و تحقیق در این صنعت است.

تکنولوژی روز در صنعت شیشه باعث شده تا بتوان از شیشه در ابعاد بسیار بزرگ و با ایمنی و دوام بسیار بالا در نمای ساختمان استفاده کرد حتی با لمینت و سکوریت نمودن شیشه ها می توان آنها را در مقابل ضربات و تنش های زلزله ایمن نمود یا حتی تبادل صوتی و حرارتی را در آنها به حداقل رساند و از همه مهم تر اینکه مانع ورود پرتوهای مضر آفتاب به محیط داخلی شود.

همچنین در پروژه های بزرگ ساختمانی انتخاب شیشه ای که برای تمام کاربران آینده آن دوام و امنیت کافی را داشته باشد از اهمیت زیادی برخوردار است. شیشه لمینت از نفوذ صدا و اشعه های مضر UV جلوگیری کرده و از مهم ترین مزایای آن، امنیت بالای آن می باشد. بعلاوه استفاده از شیشه های سکوریت در کنار لمینت سبب چندین برابر شدن مقاومت و امنیت آن خواهد شد.

گروه آب سکون نیز با پشتوانه به تجربیات خود در این عرصه پروژه های بزرگ زیادی را در زمینه نمای شیشه ای، کف شیشه ای، استخر شیشه ای و در کل سازه های بزرگ شفاف و ایمن را انجام داده است.

ترکیب شیشه و سنگ

ترکیب شیشه و سنگ

ترکیب شیشه و سنگ

ترکیب شیشه و سنگ

ترکیب شیشه و سنگ

ترکیب شیشه و سنگ

ترکیب شیشه و سنگ

تألیف از تیم تولید محتوای آب‌سُکون

لیست نظرات


ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر