از آب مایه حیات تا آب مایع حیاط

 

گزاره آب مايع حيات را بارها شنيده ايم:
بيان رابطه آب با وجود ما و تمامى اشكال زندگى اما فراتر از اين نياز زيستى، نقش آب در تمام ابعاد زندگى ما قابل بررسى و تعمق است. امروز مي‌خواهيم به نقش اين مايع بهشتى در هنر معمارى بپردازيم و از خلاقیت هنرمندان و معماران آشنا با آب صحبت كنيم.استفاده از  آب با توجه به خواص فیزیكی آب و نقش و ارتباط آن با زندگی انسان ها در معمارى بسيار مورد توجه قرار گرفته است.
 
ab
 
وجود آب در معماری باعث می شود تا لطافت به درشتى های بنا و طبیعت اطراف آن اضافه شود و هنگامی‌که آب در نزدیکی ماست، معنای مکان را با ترکیب ها و تضادهایی که با طبیعت می سازد بیشتر درک کنیم. حس آب با هر يك از حواس پنج گانه دلنشين است و مي‌توانيم براى ديدن و شنيدن آب در طراحى بنا فكر كنيم حتى گاهی اوقات با ايجاد يك حوضچه يا استخر شفاف از نقش سکوت آب در معماری بهره ببريم و یک نوع حس رهایی را به وجود آوريم. ديدن آب، شنيدن صدايش و حتى لمس آن روح ما را از قید و بند ها آزاد مي‌كند.
 
ab
 
معماران ایرانى از دیرباز با زیبایی و حالت آرامش بخش آب آشنا بوده اند و گویی او را دعوت کرده اند که دربناهاى ما باشد و خودنمایی کند و انرژى حضورش را به كل بنا هديه كند. در اين بخش به چند پروژه تاريخى كه آب و حركت آن مهمترين بخش اين بناهاست اشاره مي‌كنيم و متاسفيم كه عدم مديريت صحيح، اين ركن بى بديل را از برخى پروژه ها گرفته است. 
 
باغ فین کاشان
 
Ab
 
سی و سه پل اصفهان

ab
 
باغ دولت‌آباد یزد
 
ab
 
کاخ گلستان تهران
 
ab
 
باغ شازده کرمان
 
ab
 
انسان مجموعه‌ای است پیچیده از روح و ذهن و جسم. همان‌گونه كه جسم آدمی به غذا نیازمند است، ذهن و روح او نیز طالب عناصری است كه به او آرامش ببخشد. در جامعه شهری كه ساختمان‌های بلند و خیابان‌ها و زندگی ماشینی همه جا را احاطه كرده، باید با به‌كارگیری عناصری كه بافت نرم دارند، فضاهایی هرچند کوچک را به وجود آورد تا برای انسان آرامش را به ارمغان بیاورد.
 
ab
 
این فضاها می توانند در كنار حوض آب، آکواریوم و ماهی‌های رنگارنگش یا در کنار آب‌نمایی جذاب در محیط داخلى و بیرونى ايجاد شوند و يا اين حس را با شنا در استخری زيبا ايجاد كنيم... آب چه در حالت سكون و چه در حالت حركت، نوازش‌دهنده روح انسان است و حركت و موسیقی آن، در هر فضایى بسط مى‌يابد پس شكلى از اين مايع حيات را حتما در محيط زندگى و كارمان داشته باشيم.
 
ab
 
 
ادامه دارد ...

تالیف از تیم تولید محتوای آب‌سکون


لیست نظرات

  • [95.5.27 ] maliheh fani : درود بر شما ممنون از اطلاعات مفیدی که هر هفته برای من میفرستید بینهایت جالب هستند. آرزومندم همیشه موفق باشید.
    سرکار خانم فنی ، درود بر شما ، از لطف شما به آب سُکون بی نهایت سپاسگزاریم

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر