اشتباهات رایج تازه کارها در نگهداری از آکواریوم

 

شروع از سایز کوچک

با توجه به تنوع آکواریوم‌های مینی یا کوچک موجود در بازار افراد زیادی تمایل پیدا می‌کنند اولین تجربه آکواریوم‌داری خود را از این سایزها شروع کنند زیرا تصور می‌کنند شاید نگهداری یک آکواریوم کوچک می‌تواند راحت‌تر باشد اما معمولا انتخاب سایز کوچک برای آن‌ها ناکامی را به همراه خواهد داشت. در حجم کم آب، پارامترهای اساسی برای نگهداری صحیح ماهی به سرعت تغییر می‌کنند و جایی برای اشتباه و بی‌تجربگی باقی نمی‌گذارند. حتی حرفه‌ای‌ها هم با آکواریوم‌های کوچک مشکل دارند .
توصیه می‌شود تازه کارها از تانک‌های کمتر از 100 لیتر دوری کنند زیرا اگر تانک شما بزرگتر باشد آزمون و خطاهای شما به عنوان یک تازه کار آسیب کمتری به ماهی‌ها وارد خواهد کرد.

عجله در ورود ماهی

افرادی که به تازگی آکواریوم تهیه می‌کنند ذوق و شوق زیادی دارند و دوست دارند به سرعت ماهی به آن اضافه کنند حتی ممکن است همان روز راه‌اندازی آکواریوم این کار را انجام دهند. در این میان بعضی‌ها خوش‌شانس هستند و برخی نه. ممکن است بسیاری از این افراد به سرعت تعدادی یا تمامی ماهی‌های خود را از دست بدهند.

علت چیست؟

آب در یک آکواریوم تازه راه‌اندازی شده هنوز به شرایط ثبات نرسیده است انواع گازها در آن محلول هستند. مواد معدنی، فلزهای سنگین و حتی مواد شیمیایی امروزه توسط توزیع کنندگان آب منطقه‌ای در فرآیند تصفیه به آب شهری اضافه می‌شود.
پس بدون اینکه بخواهیم وارد جزئیات پیچیده شیمی آب در این حالت شویم همین کفایت می‌کند که بگوییم بسیاری از مواد محلول در آب می‌تواند به ماهی‌ها آسیب برسانند، آب آکواریوم باید از فیلتر گذرانده شود تا مواد مضر از آن حذف گردد و به یک روز یا زمان بیشتری نیاز دارد تا گازهای محلول از آن خارج و PH آن ثابت شود و فقط در این شرایط تقریبا آب آمادگی ورود ماهی را دارد.

اضافه کردن تعداد زیادی ماهی در یک مرحله

به دلیل علاقه زیاد تازه کارها به ماهی و اینکه تقریبا تمام زیبایی یک آکواریوم را در ماهی می‌بینند معمولا اضافه کردن تعداد زیادی ماهی در یک مرحله یکی دیگر از اشتباهات آن‌هاست، تا زمانی که کلونی باکتری‌های تجزیه کننده مواد سمی کاملا در مخزن تشکیل نشده باشند، آکواریوم آماده اضافه کردن ماهی به تعداد زیاد نمی‌باشد، باید در ابتدا یک جفت ماهی مقاوم اضافه و صبر کنید تا میزان نیتریت و آمونیاک بالا رفته و سپس تا حد صفر پایین آید، بعد از این می‌توانید ماهی‌های دیگری به آکواریومتان اضافه نمایید.

تراکم ماهی بیش از حد مجاز

پس از گذر از مرحله راه‌اندازی اولیه آکواریوم و آمادگی مخزن برای ورود ماهی‌ها معمولا مشاهده می‌شود که تازه کارها بیش از حد‌مجاز‌ماهی به آکواریوم اضافه می‌کنند. ممکن است یک حرفه‌ای بتواند تعداد زیادی ماهی را در یک مخزن نه چندان بزرگ نگه دارد اما این کار برای افراد تازه کار توصیه نمی‌شود.
آزمون و خطاها در پیدا کردن تعداد مجاز ماهی آکواریوم به یک قانون کلی بدل شده است که بسیار می‌تواند سودمند باشد. اگر لیتراژ کل مخزن بر حسب لیتر را بر اساس سانتیمتر در نظر بگیرید، این عدد حداکثر مجموع اندازه ماهی‌های مجاز شما در آکواریوم خواهد بود، حجم آب آکواریوم، میزان آب اضافه شده پس از اجرای دکور داخلی می‌باشد یعنی اگر حجم کل آب مخزن شما بصورت خالص 150 لیتر باشد و شما بخواهید ماهی‌هایی با اندازه 10 سانتیمتر نگهداری کنید، حد مجاز تعداد ماهی برای آکواریوم شما، 15 عدد است، البته همواره توصیه می‌شود که زیر حد مجاز ماهی انتخاب کنید.

نگهداری ماهی های ناسازگار

افراد تازه کار معمولا ماهی‌ها را از روی ظاهر آن‌ها از روی اطلس یا اینترنت انتخاب می‌کنند، بدون اینکه به نیازهای زیستی و محیطی آن‌ها توجه داشته باشند. بعضی از ماهی‌ها با یکدیگر می‌جنگند و یا به آبی با شرایط متفاوت نیاز دارند و نمی‌توان آن‌ها را در یک مخزن نگهداشت. همیشه درمورد گونه‌ها، قبل از اینکه آن‌ها را با هم انتخاب کنید تحقیق نمایید. ماهی‌هایی انتخاب کنید که پر جنب و جوش، رنگارنگ، آرام و در شرایط زیستی و محیطی همگون قرار داشته باشند.

تغذیه بیش از حد

بزرگترین اشتباهی که یک فرد تازه کار می‌تواند انجام دهد، غذادهی بیش از حد است. ماهی موجود پر جنب و جوشی است و همواره به دنبال غذا می‌گردد. این که آن‌ها همیشه گرسنه به نظر می‌رسند بدین معنی نیست که به غذا نیاز دارند و باید همواره تغذیه شوند. قانون غذادهی این است هیچگاه بیش از مقداری که در 5 دقیقه کاملا مصرف شود غذا ندهید. در آغاز ورود ماهی بیش از یک بار در روز غذا ندهید و در زمان بحرانی هنگامی که سطح آمونیاک و نیترات بالاست غذادهی را برای یک یا دو روز متوقف کنید. ماهی‌ها به راحتی می‌توانند چندین روز بی‌غذایی را تحمل کنند و دچار بیماری و کسالت نشوند. اگر بخواهیم 10 عامل برای مرگ و میر ماهی‌ها برشماریم قطعا مرگ به دلیل گرسنگی ماهی، عامل شماره 10 می‌باشد.

فیلتر ناقص و ناکارآمد

یک فیلتر صحیح آکواریوم باید حد اقل 3 بار حجم آکواریوم را در هر ساعت از فیلتر گذرانده و تصفیه کند، اگر این میزان گردش آب انجام نمی‌شود، حجم فیلتر کوچک است، اگر به حجم فیلتر مناسب برای آکواریومتان شک دارید حتما از سایز بزرگتر استفاده کنید. فیلتر کردن بیش از حد مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما قطعا میزان کم فیلتر می‌تواند برای سلامت ماهی‌ها خطرناک باشد. . بعضی اوقات دیده می‌شود که فیلتر را از متعلقات آکواریوم حذف می‌کنند یا به نصب یک فیلتر کوچک داخل آکواریوم بسنده می‌کنند که قطعا سلامت ماهی‌ها را به خطر خواهد انداخت.

تست نکردن آب

افراد تازه کار معمولا اطلاعات کاملی در مورد چرخه نیتروژن و فعل و انفعالات روزهای نخستین راه اندازی یک آکواریوم ندارند و در نتیجه از نیاز به تست آب نیز مطلع نبوده و برای مقابله با سموم مضر آب نیز اقدامی نمی‌کنند.
هنگامی که یک مخزن به تازگی راه اندازی می شود باید یک یا دو روز کار کند و قبل از اضافه کردن ماهی اولیه باید PH ، سختی، آمونیاک و سطح نیتریت را بر اساس استاندارد تست کنید. در دوره راه اندازی، تست آمونیاک و نیتریت بسیار مهم است و برای اطلاعات بیشتر حتما مطالبی در مورد چرخه نیتروژن بخوانید.
هنگامی که یک آکواریوم به شرایط ایده آل رسید تست آب را بصورت ماهیانه ادامه دهید تا بتوانید مشکلاتی که ممکن است از دید شما پنهان شده باشد را رصد کنید. اگر ماهی بدون دلیل تلف شد آب را تست کنید تا مشخص شود چیزی تغییر کرده است یا خیر؟

تعویض نکردن آب

مورد دیگری که معمولا افراد تازه کار در سرویس آکواریوم به آن توجه نمی‌کنند تعویض های دوره ای مقداری از آب است. مواد دفعی مضری در آکواریوم شکل می‌گیرند که تنها می‌توان با مَکِش کردن آب از بین شن کف و تعویض کسری از آب، آن‌ها را از مخزن خارج نمود.
چنانچه شما در سرویس های دوره‌ای، کسری از آب را تعویض نکنید، ممکن است ماهی‌ها تلف نشوند اما نسبت به شرایط ایده‌آل آب تحت فشار قرار می‌گیرند و نسبت به بیماری‌ها حساس‌تر می‌شوند و حتی ممکن است طول عمر آن‌ها نسبت به حالت طبیعی کوتاه‌تر شود. توصیه می‌شود برای تعویض کسری از آب حتما مقداری آب از 2 روز قبل کنار بگذارید و از آب مستقیم شیر برای این کار استفاده نکنید.

نتیجه گیری نویسنده

جزئیات ذکر شده در بالا مواردی بسیار ساده و در عین حال کاربردی در نگهداری از آکواریوم می‌باشند. امید است همه علاقمندان با رعایت این نکات از داشتن آکواریوم در منزل یا محل کارشان همواره لذت ببرند. در مقالات آینده مطالبی را برای حرفه‌ای‌ها خواهیم آورد.

آکواریوم می تواند درخششی خیره کننده یا نمایشی متین و آرام را به دکور هر خانه یا فضای کار بیافزاید

اگر مایلید فضای خود را با هنرهای آبی به سطحی بالاتر ارتقاء دهید ،آب سکون را در ذهن داشته باشید

بازگشت به لیست مقالات آکواریوم

لیست نظرات

 • [94.12.20 ] آرمان : باعرض سلام دوهفته پیش آکواریوم راه اندازی کردم،یهویی در عرض دو روز همه ماهی ها غیر از لجن خوار مردن،همه چی ظاهرا از دما تا فیلتر و پمپ هوا اوکی بوده،فقط تنها کاری ک کردم پمپ هوا رو دو ورودی کردم و هوا ساز سنگی گذاشتم و فیلترهارو هم با فیلتر شیمیایی تعویض کردم،فقط امکان میدم آلودگی محیطی بیرون ب داخل آب اومده باشه،دمای بخاری روی 28 تنظیمه و دمای دماسنج 30 نشون میده،لطفا راهنماییم کنید ازین به بعد چکار کنم
  آرمان عزیز. درود بر شما. باید از آبی که بدون کلر است استفاده نمایید و حداقل 2 هفته باید از راه اندازی آکواریوم گذشته باشد و حتما 2 روز قبل از ریختن ماهی داخل مخزن، باکتری استفاده شود. موفق باشید.
 • [94.12.19 ] مصطفی : با سلام خدمت دوستان,,من چند تا سوال داشتم البته ببخشید,,,۱ من یک اکواریوم دارم ۶۰×۳۰×۲۰ ایا مناسبه؟ من جای اکواریوم بزرگ رو ندارم پس مجبورم از این اندازه استفاده کنم ,, ۲ ایا فیلتر اکواریوم ضروری است ,, ۳ ایا ماهی گوپی , دم شمشیری ,لجن خوار,تترا نعون به هم میخورن ,وچه دمایی لازم دارند؟ اینم بگم من مبتدی هستم
  مصطفی عزیز. از ذوق و علاقه شما نسبت به ماهیان و نگهداری آنها خرسندیم. بله. فیلتر ضروری بوده و دمای مناسب برای ماهیان ذکر شده بین 28 تا 30 درجه سانتیگراد می باشد. موفق باشید.
 • [94.12.16 ] آکو مرادی : سلام و عرض ادب من میخواستم بدونم آیا ماهی دیسکس رو میشه با اسکار در یک آکواریوم نگه داشت و چه ماهی هایی با دیسکس میشه نگهداری کرد؟
  جناب مرادی عزیز. درود بر شما. لطفا برای دریافت پاسخ خود، مقاله زیر را بخوانید: http://www.absokoun.com/Detail/p18289142.loco موفق باشید
 • [94.12.5 ] smk : سلام.ممنون از راهنمتیتون. همه این اشتباهات رو من انجام دادم.
  درود بر شما. خوشحالیم از اینکه مطالب مثمر ثمر واقع شده. انشاا... که با استفاده از راهکارهای ذکر شده در مقالات بتوانید اشتباهات را اصلاح کرده و از آکواریومتان لذت ببرید. پیروز باشید.
 • [94.12.4 ] مسعود شفیع فرد : سلام من یک فایتر و یک ماهی مولی سیاه دارم چه غذای به هر دو ماهی بدم ؟
  مسعود عزیز. درود بر شما. استفاده از غذای پولکی برای هر دو نوع ماهی ذکر شده مناسب می باشد. موید باشید.
 • [94.11.28 ] رضا پارسا : با سلام و عرض ادب، میخواستم بدانم که آیا از آب معدنی و یا آبهای آشامیدنی که در بطری وجود دارد میتوان برای ماهی های داخل آکواریوم استفاده کرد ؟ و اگر پاسخ مثبت باشد آیا باز هم بایستی دور روز برای از بین رفتن کلر آن منتظر بود؟ و سوال آخر اینکه اگر آب شیر را جوشانده و پس از سرد شدن استفاده کنیم چطور؟
  رضای عزیز. استفاده از آب معدنی و آب آشامیدنی بلامانع بوده و نیاز به مدت زمان برای از بین رفت کلر ندارد. استفاده از آب جوشانده نیز امکانپذیر می باشد. موفق باشید.
 • [94.10.26 ] : مصطفی: خیلی سپاسگذار و ممنونم از راهنمایی کارآمد شما و همچنین سایت پر محتواتون و مطالب آموزنده شما . پایدار باشید
  مصطفی جان. از توجه و دقت شما به آب سکون سپاسگزاریم و خوشحالیم که مطالب مثمر ثمر واقع شده است. موفق باشید.
 • [94.10.26 ] امیر : سلام من یه آکواریوم ۶۰*۴۰*۳۰دارم که چهار روز پیش چهار تا گوپی برای تست آکواریوم انداختم بعد دو روز مردن علتش چیه؟ الان دوباره آبشو عوض کردم ده روزم هست که تصویه و پمپ و بخاریش روشنه به نظرتون الان خوبه ماهی بریزم توش ؟ چندتا ماهی بندازم؟ میخوام دوتا اسکار کوچیک با یه پرت کوچیک بندازم به نظرتون خوبه؟ ممنون از سایت و مقاله ی خوبتون
  دوست گرامی. به دلیل اینکه کلر آب طی این چند روز از بین رفته برای ماهی ریزی مشکلی وجود ندارد. دقت فرماییدکه دمای آب حتما 28 درجه سانتیگراد باشه. نگهداری ماهی های ذکر شده در کنار هم ، امکانپذیر می باشد. موفق باشید.
 • [94.10.17 ] کارو : سلام دوست عزیز ممنون از اینکه به سوال ها جواب میدن. میخواستم بدونم ماهی های فلاور، تگزاس و پرت با هم سازگاری دارن در یک تانک 150 لیتری
  درود بر شما. بله سازگاری دارند. فقط سایز تگزاس از ما بقی کوچکتر باشه
 • [94.10.8 ] دانیال : سلام. من تا الان زیاد آکواریوم داشتم. الان یه آکواریوم ساختم ولی خییییییلی درصد کمی آب میده میخواستم بیینم که از کجا آب میده. ممنون از شما.
  دانیال عزیز. درود بر شما. باید چک کنید که از کدوم سمت نشت آب وجود دارد، چسب آن قسمت را کنده و مجدد آب بندی انجام شود. موفق باشید.
Go To
Page Size

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر