اشتباهات رایج تازه کارها در نگهداری از آکواریوم

 

شروع از سایز کوچک

با توجه به تنوع آکواریوم‌های مینی یا کوچک موجود در بازار افراد زیادی تمایل پیدا می‌کنند اولین تجربه آکواریوم‌داری خود را از این سایزها شروع کنند زیرا تصور می‌کنند شاید نگهداری یک آکواریوم کوچک می‌تواند راحت‌تر باشد اما معمولا انتخاب سایز کوچک برای آن‌ها ناکامی را به همراه خواهد داشت. در حجم کم آب، پارامترهای اساسی برای نگهداری صحیح ماهی به سرعت تغییر می‌کنند و جایی برای اشتباه و بی‌تجربگی باقی نمی‌گذارند. حتی حرفه‌ای‌ها هم با آکواریوم‌های کوچک مشکل دارند .
توصیه می‌شود تازه کارها از تانک‌های کمتر از 100 لیتر دوری کنند زیرا اگر تانک شما بزرگتر باشد آزمون و خطاهای شما به عنوان یک تازه کار آسیب کمتری به ماهی‌ها وارد خواهد کرد.

عجله در ورود ماهی

افرادی که به تازگی آکواریوم تهیه می‌کنند ذوق و شوق زیادی دارند و دوست دارند به سرعت ماهی به آن اضافه کنند حتی ممکن است همان روز راه‌اندازی آکواریوم این کار را انجام دهند. در این میان بعضی‌ها خوش‌شانس هستند و برخی نه. ممکن است بسیاری از این افراد به سرعت تعدادی یا تمامی ماهی‌های خود را از دست بدهند.

علت چیست؟

آب در یک آکواریوم تازه راه‌اندازی شده هنوز به شرایط ثبات نرسیده است انواع گازها در آن محلول هستند. مواد معدنی، فلزهای سنگین و حتی مواد شیمیایی امروزه توسط توزیع کنندگان آب منطقه‌ای در فرآیند تصفیه به آب شهری اضافه می‌شود.
پس بدون اینکه بخواهیم وارد جزئیات پیچیده شیمی آب در این حالت شویم همین کفایت می‌کند که بگوییم بسیاری از مواد محلول در آب می‌تواند به ماهی‌ها آسیب برسانند، آب آکواریوم باید از فیلتر گذرانده شود تا مواد مضر از آن حذف گردد و به یک روز یا زمان بیشتری نیاز دارد تا گازهای محلول از آن خارج و PH آن ثابت شود و فقط در این شرایط تقریبا آب آمادگی ورود ماهی را دارد.

اضافه کردن تعداد زیادی ماهی در یک مرحله

به دلیل علاقه زیاد تازه کارها به ماهی و اینکه تقریبا تمام زیبایی یک آکواریوم را در ماهی می‌بینند معمولا اضافه کردن تعداد زیادی ماهی در یک مرحله یکی دیگر از اشتباهات آن‌هاست، تا زمانی که کلونی باکتری‌های تجزیه کننده مواد سمی کاملا در مخزن تشکیل نشده باشند، آکواریوم آماده اضافه کردن ماهی به تعداد زیاد نمی‌باشد، باید در ابتدا یک جفت ماهی مقاوم اضافه و صبر کنید تا میزان نیتریت و آمونیاک بالا رفته و سپس تا حد صفر پایین آید، بعد از این می‌توانید ماهی‌های دیگری به آکواریومتان اضافه نمایید.

تراکم ماهی بیش از حد مجاز

پس از گذر از مرحله راه‌اندازی اولیه آکواریوم و آمادگی مخزن برای ورود ماهی‌ها معمولا مشاهده می‌شود که تازه کارها بیش از حد‌مجاز‌ماهی به آکواریوم اضافه می‌کنند. ممکن است یک حرفه‌ای بتواند تعداد زیادی ماهی را در یک مخزن نه چندان بزرگ نگه دارد اما این کار برای افراد تازه کار توصیه نمی‌شود.
آزمون و خطاها در پیدا کردن تعداد مجاز ماهی آکواریوم به یک قانون کلی بدل شده است که بسیار می‌تواند سودمند باشد. اگر لیتراژ کل مخزن بر حسب لیتر را بر اساس سانتیمتر در نظر بگیرید، این عدد حداکثر مجموع اندازه ماهی‌های مجاز شما در آکواریوم خواهد بود، حجم آب آکواریوم، میزان آب اضافه شده پس از اجرای دکور داخلی می‌باشد یعنی اگر حجم کل آب مخزن شما بصورت خالص 150 لیتر باشد و شما بخواهید ماهی‌هایی با اندازه 10 سانتیمتر نگهداری کنید، حد مجاز تعداد ماهی برای آکواریوم شما، 15 عدد است، البته همواره توصیه می‌شود که زیر حد مجاز ماهی انتخاب کنید.

نگهداری ماهی های ناسازگار

افراد تازه کار معمولا ماهی‌ها را از روی ظاهر آن‌ها از روی اطلس یا اینترنت انتخاب می‌کنند، بدون اینکه به نیازهای زیستی و محیطی آن‌ها توجه داشته باشند. بعضی از ماهی‌ها با یکدیگر می‌جنگند و یا به آبی با شرایط متفاوت نیاز دارند و نمی‌توان آن‌ها را در یک مخزن نگهداشت. همیشه درمورد گونه‌ها، قبل از اینکه آن‌ها را با هم انتخاب کنید تحقیق نمایید. ماهی‌هایی انتخاب کنید که پر جنب و جوش، رنگارنگ، آرام و در شرایط زیستی و محیطی همگون قرار داشته باشند.

تغذیه بیش از حد

بزرگترین اشتباهی که یک فرد تازه کار می‌تواند انجام دهد، غذادهی بیش از حد است. ماهی موجود پر جنب و جوشی است و همواره به دنبال غذا می‌گردد. این که آن‌ها همیشه گرسنه به نظر می‌رسند بدین معنی نیست که به غذا نیاز دارند و باید همواره تغذیه شوند. قانون غذادهی این است هیچگاه بیش از مقداری که در 5 دقیقه کاملا مصرف شود غذا ندهید. در آغاز ورود ماهی بیش از یک بار در روز غذا ندهید و در زمان بحرانی هنگامی که سطح آمونیاک و نیترات بالاست غذادهی را برای یک یا دو روز متوقف کنید. ماهی‌ها به راحتی می‌توانند چندین روز بی‌غذایی را تحمل کنند و دچار بیماری و کسالت نشوند. اگر بخواهیم 10 عامل برای مرگ و میر ماهی‌ها برشماریم قطعا مرگ به دلیل گرسنگی ماهی، عامل شماره 10 می‌باشد.

فیلتر ناقص و ناکارآمد

یک فیلتر صحیح آکواریوم باید حد اقل 3 بار حجم آکواریوم را در هر ساعت از فیلتر گذرانده و تصفیه کند، اگر این میزان گردش آب انجام نمی‌شود، حجم فیلتر کوچک است، اگر به حجم فیلتر مناسب برای آکواریومتان شک دارید حتما از سایز بزرگتر استفاده کنید. فیلتر کردن بیش از حد مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما قطعا میزان کم فیلتر می‌تواند برای سلامت ماهی‌ها خطرناک باشد. . بعضی اوقات دیده می‌شود که فیلتر را از متعلقات آکواریوم حذف می‌کنند یا به نصب یک فیلتر کوچک داخل آکواریوم بسنده می‌کنند که قطعا سلامت ماهی‌ها را به خطر خواهد انداخت.

تست نکردن آب

افراد تازه کار معمولا اطلاعات کاملی در مورد چرخه نیتروژن و فعل و انفعالات روزهای نخستین راه اندازی یک آکواریوم ندارند و در نتیجه از نیاز به تست آب نیز مطلع نبوده و برای مقابله با سموم مضر آب نیز اقدامی نمی‌کنند.
هنگامی که یک مخزن به تازگی راه اندازی می شود باید یک یا دو روز کار کند و قبل از اضافه کردن ماهی اولیه باید PH ، سختی، آمونیاک و سطح نیتریت را بر اساس استاندارد تست کنید. در دوره راه اندازی، تست آمونیاک و نیتریت بسیار مهم است و برای اطلاعات بیشتر حتما مطالبی در مورد چرخه نیتروژن بخوانید.
هنگامی که یک آکواریوم به شرایط ایده آل رسید تست آب را بصورت ماهیانه ادامه دهید تا بتوانید مشکلاتی که ممکن است از دید شما پنهان شده باشد را رصد کنید. اگر ماهی بدون دلیل تلف شد آب را تست کنید تا مشخص شود چیزی تغییر کرده است یا خیر؟

تعویض نکردن آب

مورد دیگری که معمولا افراد تازه کار در سرویس آکواریوم به آن توجه نمی‌کنند تعویض های دوره ای مقداری از آب است. مواد دفعی مضری در آکواریوم شکل می‌گیرند که تنها می‌توان با مَکِش کردن آب از بین شن کف و تعویض کسری از آب، آن‌ها را از مخزن خارج نمود.
چنانچه شما در سرویس های دوره‌ای، کسری از آب را تعویض نکنید، ممکن است ماهی‌ها تلف نشوند اما نسبت به شرایط ایده‌آل آب تحت فشار قرار می‌گیرند و نسبت به بیماری‌ها حساس‌تر می‌شوند و حتی ممکن است طول عمر آن‌ها نسبت به حالت طبیعی کوتاه‌تر شود. توصیه می‌شود برای تعویض کسری از آب حتما مقداری آب از 2 روز قبل کنار بگذارید و از آب مستقیم شیر برای این کار استفاده نکنید.

نتیجه گیری نویسنده

جزئیات ذکر شده در بالا مواردی بسیار ساده و در عین حال کاربردی در نگهداری از آکواریوم می‌باشند. امید است همه علاقمندان با رعایت این نکات از داشتن آکواریوم در منزل یا محل کارشان همواره لذت ببرند. در مقالات آینده مطالبی را برای حرفه‌ای‌ها خواهیم آورد.

آکواریوم می تواند درخششی خیره کننده یا نمایشی متین و آرام را به دکور هر خانه یا فضای کار بیافزاید

اگر مایلید فضای خود را با هنرهای آبی به سطحی بالاتر ارتقاء دهید ،آب سکون را در ذهن داشته باشید

بازگشت به لیست مقالات آکواریوم

لیست نظرات

 • [94.9.2 ] امید : سلام. من یه آکواریوم ۵۰*۲۵ساختم. حالا چند تا مولی معمولی می تونم بریزم توش.
  امید عزیز. سلام. با توجه به اندازه مخزن حداکثر 10 عدد ماهی می توانید در آکواریومتان نگهداری کنید. فراموش نشود که مجهز بودن آکواریوم به یک سیستم فیلتراسیون قوی در نگهداری ماهیان، اهمیت بسزایی دارد.
 • [94.7.30 ] hasan : سلام،مقدار ماسه و سنگ زنده رو بر حسب لیتراژ کل محاسبه میکنن یا فقط بر حسب تانک؟و این لیتراژ سامپ باید چه نسبتی از لیتراژ تانک باشه؟ ممنون از راهنمایی تون
  حسن جان. درود بر شما. بسته به نوع آکوایوم نوع مرجانی و یا ماهی، اگر از نوع ماهی باشد به ازای هر 15 لیتر 1 کیلو سنگ زنده و اگر ریف باشد به ازای هر 5 کیلو 1 کیلو سنگ زنده، احتیاج می باشد. پایدار باشید.
 • [94.7.11 ] وحید : سلام، من یک آکواریوم با ابعاد 65x35x45 از یک آشنا خریدم با 5تا ماهی از قبیل گاست، پنگوسی، دلقک و 2تا ماهی نارنجی رنگ که اسمشون رو نمیدونم. الان بعداز 1هفته چون آکواریوم و آبش خیلی کثیف بود ماهی ها رو انتقال دادم به آبی که 1روز مونده بود و آکواریوم رو کامل شستم. حالا که ماهی هارو دوباره به آکواریوم اضافه کردم یکی یکی مردن :'( آب جدید آکواریوم هم 1روز مونده بود دلیل مردن ماهیا چیه؟!!! ممنون
  وحید عزیز. به دلیل اینکه آب شهر دارای فلزات سنگین می باشد و شرایط آکواریوم هنوز برای ماهیان آماده نبوده، چرخه نیتروژن بطور کامل فعال نشده و سبب تلفات ماهیان شده است. موید باشید.
 • [94.7.5 ] حسین بیوک آقازاده : ماهی نر و ماده فایتر دوست گلم تفاوت ماهی نر و ماده فایتر انقدر زیاد هست که حتی تازه کارم باشی میشه تشخیص بدی:) ماهی نر فایتر بر خلاف ماده ها دارای دم و بالاهای بلند و رنگ جذاب هستن و وقتی باله هاشون رو جمع میکنن شبیه خروس جنگی میشن در حالی که ماده ها باله های کوتاه و معمولا رنگ بندی ضعیفی دارن و جثه اونا هم اکثرا از نرها کوچکتر هست در کل ماهی فایتر نر همیشه با سایر نرها سر دعوا دارن پس هیچوقت دو ماهی نر فایتر رو نمیشه یه جا نگه داشت نمونش جلوی فایترتون یه آینه بگیرین عکس خودشو دید مثله خروس خودشو جمع میکنه باله هاشو باز میکنه و به اینه حمله میکنه که اینم روش دیگه س واسه تشخیص نرها:) نحوه گرفتن آینه اینجوری هست بیرون آب آینه رو سمت فایتر بگیر تا آینه رو ببینه خودش میاد سمت اینه:)
  حسین عزیز. سپاس از همراهی و توضیحات شما. موفق باشید.
 • [94.6.28 ] سیاوش : سلام دوست عزیز من با تصفیه ام یه چیزی تو مایه های فیتلر های سطلی درست کردم ولی اون پروانه ای که توشه بد جور صدا میده نسوزه آکواریومم 200در 50 ارتفاع 70همه وسایلا رو هم داره بخاری. پمپ هوا همه چیز فقط از وقتی اینو درست کردم پروانش صدا میده. راهنمایی کن.
  سیاوش عزیز. یک مقدار اطراف پروانه را روغن کاری کنید، به احتمال زیاد صدا قطع می شود.
 • [94.6.20 ] علیرضا : سلام و سپاس من یک آکواریوم 100*80*30 خریدم و 72 ساعته که داره خالی کار میکنه. یک روزه توش 16 سی سی واتر باکتریای river tune ریختم و یک پمپ هوای کوچک هیلا و فیلتر rs-3320f هم دارم که سه مخزن فیلترش رو نصب کردم و در یکی از مخازنش ذغال اکتیو و سرامیک ریختم. ده تا ماهی گوشتخوار حدود 10 سانت هم خریدم که 2تا اسفیرانموس، 2تا سیکلید رنگی، 2تا تگزاس، 1پرت، 1 اسکار آلبینو، 1 گرین ترور و یک کت هست. میخوام امشب بذارمشون توی آکواریوم... اگه جایی مشکل یا ایرادی هست لطفا راهنماییم کنید. ممنونم.
  علیرضا جان. چون از باکتری استفاده کرده اید چرخه نیتروزن بهتر فعال می شود. به مدت یک هفته به اندازه 2 درب باکتری بریزید و دما را روی 28 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید. موفق باشید.
 • [94.6.11 ] مهدی : سلام من یک آکواریوم 50در25 دارم و تازه خریدم و 24ساعت آب کردم تا کلر بره ولی الان که ماهی هام رو ریختم توش آبش سفید شده می خواستم بهم کمک کنیدکه چکار کنم؟
  مهدی عزیز. مخزنی که فرمودید بسیار کوچیکه ، اولا حتما باید یک فیلتر کوچک هم داشته باشه و بهتره 3 روز قبل از ورود ماهی کار کنه و در نهایت نیز بیش از 4 ماهی کوچک داخل آن نیندازید.
 • [94.5.30 ] پرستو : سلام ،من یک آکواریوم آماده با فیلتر کفی و چراغ و تسویه آب دارم بخاری نذاشتم و با روشن نگه داشتن چراغ در ساعاتی از روز گرمای آب را تنظیم میکنم ،قبلا با این مورد مشکل نداشتم و ماهیها که شامل انواع تترا و گوپی بودند راحت زندگی میکردند، اما الان ماهی ها را عوض کردم و آنجل و چند مدل ماهی رنگی ریختم ،حالا مشکل اینجاست که ماهیها به فاصله یکروز تصمیم تا چند ساعت پشت سر هم دچار ی بیماری میشن که یا باله هاشون سفید میشه یا لباشون سفید و متورم و میمیرند، بعد مرگ هر یک دونه ماهی بلافاصله ماهی بعدی بیمار میشه ،انقدر سریع این اتفاق میفته و ماهی سالم در عرض چند ساعت بیمار میشه و تلف میشه و ماهی دیگه اینجوری میشه ، سعی کردم ماهیهای مریض را جدا کنم اما تاثیری نداشته، چیکار کنم؟ کلی ماهی از دست دادم :-(
  پرستوی عزیز: خانواده انجل مخصوصا در بدو ورود نسبت به تغییرات دما حساس هستند و شما حتما باید در آکواریومتان بخاری اتوماتیک داشته باشید.
 • [94.5.14 ] محمد رضا مقدم : درود ممنون از مطالب خوبتون ببخشید من یک اکواریوم ۱۵۰لیتری دارم که توش یه پرت و یه فلاورباکس ودوتا پنگوسی دارم همانطور که میدونیم پرت یک هیبرید از خانواده سیچلایدها و فلاورباکس ازخانواده سیچلایدها و پنگوسی از خانواده پنگاسیده هاس اگه من غذای رنگ مخصوص سیچلایدها به پنگوسی هام بدم عیبی نداره ببخشید طولانی شد
  جناب مقدم عزیز،ای کاش میفرمودید از چه برند غذای رنگ استفاده میکنید ولی در کل معمولا غذای رنگ عارضه خاصی برای ماهیهای غیر رنگی ندارد.
 • [94.5.10 ] سعید رضایی : سلام. ممنون از مطالب خوبتون
  سعید عزیز. از توجهتون به آب سکون سپاسگزاریم.
Go To
Page Size

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر