چرا بهتر است از سطوح شفاف استفاده کنیم؟

 

همان‌طور که در متن تاریخ شیشه اشاره کردیم، پیشرفت در صنعت شیشه سازی منجر به شکل‌گیری انقلاب شگرفی در هنر معماری شد. طراحی خانه، دکوراسیون داخلی و لنداسکیپ از این پیشرفت مزایای زیادی کسب کردند. صنعت‌گران البته با استفاده از ایده‌ی عنصر شیشه سعی در خلق سطوح شفافی کردند که از شیشه پایدارتر، سبک‌تر و کم هزینه‌تر باشند. سطوح شفافی که از عناصر گوناگونی ساخته می‌شوند.

مزیت سطوح شفاف در ساخت ساختمان

 سطوح شفاف چند مزیت اساسی نسبت به دیوارهای بتنی، آجری و در کل دیوارهای رایج دارند. این سطوح از وزن بسیار بسیار سبک‌تری برخوردار هستند و در صورت استفاده‌ از آن‌ها به جای دیوارهای قدیمی ‌وزن سازه به شدت کاهش می‌یابد. از این رو می‌توان زیربنای کم‌خرج‌تر و سبک‌تری برای خانه ساخت. به علاوه در صورت بروز حوادثی همچون زلزله، این دیوارها خسارت کمتری را متحمل می‌شوند.

مزیت دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد دوست‌دارِ محیط زیست بودن این دیوارها است. زمانی که از چنین دیوارهایی برای ساختمان استفاده می‌کنیم، در طول روز دیگر نیازی به نور‌های مصنوعی نداریم. همچنین این دیوارها عایق بسیار مقاومی‌در برابر دما هستند و از اتلاف انرژی ساختمان جلوگیری می‌کنند.

یکی از نقاط سیاه دنیای امروز محصور شدن انسان‌ها در داخل فضاهایی است که از فضاهای عمومی‌جدا شده‌اند. محل کار، خانه، مدرسه، موزه و... با دیوارهایی فولادین از خیابان که شریان اصلی زندگی اجتماعی و محل برخورد انسان‌ها با یکدیگر است جدا شده‌اند. دیوارهای شیشه‌ای می‌توانند خط بطلانی بر رسالت این غول‌های بی شاخ و دم بکشند، غول‌هایی که از یکی شدن مردم می‌ترسند، غول‌هایی که نمی‌خواهند نگاه‌ها به هم گره بخورند.

مزیت سطوح شفاف در طراحی داخلی

پیش از هر چیز باید به صرف انرژی کمتر در صورت استفاده از دیوارهای شیشه‌ای داخلی اشاره کنیم. این دیوارها کمک می‌کنند تا نور به خوبی تا میانه‌ی خانه جریان پیدا کند و ما نیازی به استفاده از نورهای مصنوعی در طول روز نداشته باشیم. همچنین در طول شب نیز این دیوارها از آنجایی که نور را از خود عبور می‌دهند به ما کمک می‌کنند تا از نورهای مصنوعی کمتری استفاده کنیم.

یکی دیگر از مزایای این دیوارها که مخصوصا درون خانه‌های کوچک بیشتر نمایان می‌شود، بزرگ‌تر نشان دادن خانه است. فضاهای کوچک با استفاده از این دیوارها بزرگ و دلباز به نظر می‌رسند.

امتیازها و زیبایی‌هایی که این دیوارها به خانه می‌بخشند، قابل مقایسه با دیوارهای سخت نیستند. البته صرفا استفاده‌ی به جا و درست از این دیوارها است که می‌تواند حامل این مزایا باشد.

مزیت سطوح شفاف در طراحی لنداسکیپ

شاید پیش خود فکر کنید که شیشه و یا سطوح شفاف چه کاربرد و مزیتی می‌توانند در لنداسکیپ داشته باشند. بگذارید خیلی سریع به سراغ جواب شما برویم. 

خیلی از اوقات ما نیاز داریم بخشی از لنداسکیپ را از بخش‌های دیگر جدا کنیم. مثلا در حیاط ما استخری وجود دارد و ما نمی‌خواهیم کودک نوپایمان بی هوا به طرف آن برود. یا قصد داریم قسمتی را برای دور هم نشستن‌های شبانه از محل رفت و آمد جدا کنیم.

سطوح شفاف به ما این اجازه را می‌دهند که بدون محدود کردن دیدمان، این قسمت‌ها را از هم جدا کنیم. به علاوه به ترکیب گیاه‌های رونده و سطوح شفاف فکر کنید. گیاهانی که انگار روی هوا معلق هستند. و یا ترکیب دیگر عناصر با سطوح شفاف که می‌توانند زیبایی خیره کننده‌ای به خانه‌ی ما ببخشند.

 

گروه تولید محتوای آب سکون

بازگشت به لیست مقالات دکور داخلی


لیست نظرات


ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر