آکواریوم آب‌شور یا آب‌شیرین

 

اولین سوالی که در انتخاب یک آکواریوم به ذهن شما خواهد رسید این است که آب‌شور یا آب‌شیرین؟ و از آنجائیکه هر دو اکوسیستم دارای محاسن و محدودیت‌هایی نسبت به هم هستند لذا سعی نمودیم در این مقاله با بیان تفاوت‌های این دو نوع آکواریوم، شما را در انتخاب بهتر یاری نماییم.

اصل مهم

به دلیل تفاوت‌های اساسی بین آکواریوم آب‌شور و آب‌شیرین بهتر است افراد تازه کار به سراغ آکواریوم آب‌شور نروند زیرا به دلیل پیچیدگی بیشتر نیاز به مهارت بیشتری نسبت به آکواریوم آب‌شیرین دارد و معمولا افرادی که مدتی تجربه نگهداری از آکواریوم آب‌شیرین را داشته‌اند در این امر موفق‌ترند.
تفاوت این دو سیستم می‌تواند در مباحث مختلف و با حجم زیادی از اطلاعات مورد بررسی قرار گیرد اما تفاوت‌هایی که در ذیل عنوان می‌شود تفاوت‌های اساسی این دو سیستم است.

ماهی

بطور کلی هدف از ایجاد یک آکواریوم لذت بردن از زیبایی آن است. از نقطه نظر زیبایی ماهی‌های آب‌شور از مزایایی برخوردارند که در ماهی‌های آب‌شیرین کمتر مشاهده می‌شود. بیشتر ماهی‌های آب‌شور تزئینی، پرجنب وجوش، رنگارنگ و روشن هستند. به طور مثال می‌توان از دلقک ماهی با نام علمی (Anemone fish) که یکی از شناخته شده ترین ماهی‌های آب‌شور در جهان است نام برد. البته ماهی‌های آب‌شیرین رنگارنگ هم وجود دارند. آنها معمولا رنگی هستند اما پوستشان به روشنی ماهی‌های آب‌شور نیست که از آن جمله می‌توان به سیچلایدهای مالاوی اشاره نمود.
در مقام مقایسه، هر دو مجموعه شامل تعداد زیادی ماهی برای انتخاب هستند اما موجودات آب‌شور گرانتر و معمولا حساس ترند.

کیفیت آب

در هر دو نوع آب می‌بایست مواد مضر مثل کلر و آمونیاک حذف گردند و هر دو به یک فیلتراسیون مناسب نیاز دارند. فیلترهای آب‌شور عمدتا زمانیکه آکواریوم حاوی مرجان و نرم‌تنان است نیازمند بخشی خاص به نام پروتئین اسکیمر هستند که در آب‌شیرین معمولا نیاز نیست. در آب‌شیرین میزان PH مطلوب حدود 7 است (به جز چند استثناء کوچک) که در مقایسه با PH بهینه بالای 8 در آب‌شور، راحتتر قابل کنترل است. مورد دیگر که باید مورد توجه واقع شود، نمک اضافه شده است که معمولا برای ساخت آب‌شور باید متناسب با شرایط ماهی‌های مورد نظر و با استفاده از غلظت سنج کم کم به مخزن اضافه گردد تا به غلظت ایده‌آل برسد اما در آب‌‌شیرین به آن نیازی نیست. به دلیل گردش بیشتر آب در مسیر فیلتراسیون در آکواریوم آب‌شور معمولا تبخیر آن نیز بیشتر از آکواریوم آب‌شیرین است.

هزینه

بطور کلی راه‌اندازی یک آکواریوم اصولی و کارآمد بدون توجه به نوع آن ارزان نیست، اما هزینه سرویس و خدمات آکواریوم آب‌شور بیشتر از آب‌شیرین است. آب‌شور نیاز به فیلترهای تخصصی‌تر و در نتیجه گران‌تر دارد و هزینه ماهی‌های آن نیز بیشتر از ماهی‌ها آب‌شیرین است. معمولا هزینه ماهی‌های عمومی و ارزان آب‌شیرین مثل خانواده تترا بین 3 تا 5 هزار تومان است در حالیکه ارزان‌ترین ماهی‌های آب‌شور از حدود 20 تا 30 هزار تومان شروع می‌شوند و معمولا شما به 200 تا 300 هزار تومان هزینه ماهی برای یک آکواریوم آب‌شور معمولی نیاز دارید. درکنار موجودات، هزینه ساخت آب مورد نیاز هم بسته به کیفیت نمک مصرفی رقمی بین 200 تا 400 تومان به ازای هر لیتر آب به کل سیستم اضافه می‌کند که در حالت آب‌شیرین تقریبا رایگان است.

نگهداری

هیچ شکی نیست که ماهی‌های آب‌شور، ظریف‌تر و حساس‌تر از ماهی‌های آب‌شیرین هستند و در نتیجه نیاز به مراقبت بیشتری دارند. مقررات بیشتر کیفیت آب، رژیم های غذایی سخت‌گیرانه‌تر لازمه این نوع آکواریوم است.

بسیاری از ماهی‌های آب‌شیرین معمول نسبت به محیط‌ها و PH های مختلف بسیار مقاوم و انعطاف پذیر هستند و تا آنجائیکه شرایط خیلی بحرانی نباشد تلف نمی‌شوند.
ماهی آب‌شور همچنین بسیار به نور، دما، PH و غلظت آب نیز حساس هستند و بدون مقررات ثابت این عوامل، آنها به سرعت سلامت خود را از دست داده و تلف می‌شوند.

نتیجه گیری نویسنده

با این مقدمه می‌توان استفاده از آکواریوم را به دوچرخه سواری تشبیه نمود. اگر شما از شخصی که در یک سیرک حرکات نمایشی با دوچرخه انجام می‌دهد در مورد آن بپرسید آن را کاری بسیار ساده می‌خواند و حتی با چشم بسته نیز قادر به انجام آن است حال آنکه برای فردی که در آغاز آموزش دوچرخه سواری است کاری سخت به نظر خواهد آمد. در نگهداری از یک آکواریوم سیستم فیلتراسیون، بخش برنده کار است اگر طراحی هوشمندانه و دقیق روی آن انجام شده باشد و همه اجزاء صحیح کار کنند و نظارت دوره‌ای منظمی نیز بر این کارکرد وجود داشته باشد هر دو سیستم آب‌شور و آب‌شیرین بسیار زیبا، فرح‌بخش و ساده در نگهداری خواهند بود و فقط هزینه نگهداری آب‌شور بالاتر خواهد بود. توجه به این نکته بسیار مهم است که آکواریوم یک دکور زنده است و بدلیل زنده بودن نیازمند بررسی و مراقبت دوره‌ای می‌باشد. در انتخاب یک اکوسیستم کارآمد باید تمام موارد را در حالت بهینه در نظر گرفت. همه مزایا و هزینه ها را با هم سنجید و در نهایت انتخاب درست کرد.
در حال حاضر آب‌سکون آکواریوم در بسیاری از حالات پروژه‌های حد وسط یعنی اکوسیستم آب‌شیرین با دکور آب‌شور را به کارفرماهایی که دوست دارند نمای آب‌شور را با هزینه ساخت و نگهداری آب‌شیرین داشته باشند پیشنهاد می‌کند.
امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید انتخاب درستی برای آکواریوم دلخواهتان انجام دهید. در مقالات آینده بیشتر در این خصوص بحث خواهیم نمود.

منبع : راهنمای آکواریوم آب‌شور و کتاب زیست دریایی
منبع تصاویر: پروژه های آب سکون آکواریوم

آکواریوم می تواند درخششی خیره کننده یا نمایشی متین و آرام را به دکور هر خانه یا فضای کار بیافزاید

اگر مایلید فضای خود را با هنرهای آبی به سطحی بالاتر ارتقاء دهید ،آب سکون را در ذهن داشته باشید

بازگشت به لیست مقالات آکواریوم

لیست نظرات

 • [94.8.3 ] مهدی رحمتی نژاد : با سلام و احترام. ممنون خوب بود.
  مهدی عزیز. درود بر شما. از اظهار لطف شما سپاسگزاریم.
 • [93.11.25 ] گلی : خدا خیرتون بده خیلی کمکم کرد. مرسی از اطلاعات خوبتون.
  دوست عزیز. خوشحالیم از اینکه توانستید از خواندن این مقاله بهره مند شوید. موفق باشید.
 • [93.8.15 ] اورمزد : من یک آکواریم آب شرین کوچک دارم با ماهیهای گوشتخوار قصد دارم یک آکواریم با سایز ۱۵۰×۵۰×۷۰ راه اندازی کنم ولی از آنجا که هم مدت زیادی نیست که آکواریم دارم و هم اطلاعاتم کم است میخواستم بدونم آیا برای این اندازه آکواریم هم باید هر چند ماه درمیان کل آب را تخلیه کرد و آکواریم را شست یا راه حل دیگری هم دارد؟
  دوست عزیز.نه. بدلیل حجم آب مناسب داخل مخزن نیازی به تعویض کلی ندارد و شما می توانید با سرویس ماهیانه، زمان کلی تخلیه مخزن را به 2 تا 3 سال یکبار کاهش دهید.
 • [92.11.22 ] ابوالفضل انتظاری : باسلام.اطلاعات بسیار مفیدی را ارائه دادید.متشکرم
  ابوالفضل عزیز. از توجهتان به آب سکون شپاسگزاریم.
 • [92.9.20 ] قدم یاری : ایا آکواریم معمولی برای آب شور ساخته شده است. چون من همه ی وسایل آب شور را دارم ونمک آن را دارم فقط نمی دانم ایا از آکواریم معمولی میشود به عنوان آب شور استفاده کرد
  جناب قدم یاری عزیز اگر بتوانید گردش صحیح بین مخزن و سامپ برقرار کنید میتوانید از مخزن خودتان استفاده کنید

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر