آکواریوم گیاه

 

آکواریوم گیاه یکی از اشکال بسیار زیبا و دیدنی آکواریوم است در این سبک، موجودات اصلی آکواریوم، گیاهان آبزی زنده و شاداب آن می باشند، که با رنگ های زیبا و رشد و نمو خود چشم نوازی می کنند. گیاهان آبزی علاوه بر این که چرخه بیولوژیک آب را تکمیل می کنند ، زیبایی فوق العاده ای به آکواریوم می بخشند البته این بدان معنا نیست که در این سبک از آکواریوم امکان نگهداری از ماهی وجود ندارد. بلکه  در آن بیشتر می توان از ماهی های ریز و رنگی که بصورت دسته جمعی حرکت می کنند استفاده نمود، در این سیستم ،گیاهان اولین چرخه تولید مواد غذایی هستند و  برگهای آنها پناهگاه خوبی برای ماهیها بوده و محل مناسبی برای تخم ریزی آنها محسوب می شود.گیاهان با جذب نور طبیعی یا مصنوعی  و گاز کربنیک از محیط، عمل فتوسنتز را انجام می دهندکه نتیجه آن، تولید اکسیژن است. این فرایند نقش بسیار حیاتی در تامین اکسیژن آب جهت تنفس ماهیها و در کل، آبزیان دارد.به علاوه، وجود پوشش گیاهی به عنوان سایه بان، پناهگاه، مخفی گاه و زایشگاه طبیعی در مخازن آکواریوم گیاه پر اهمیت است.

درصورتی که امکانات آکواریوم گیاه شما کافی بوده و تمامی افزودنیهای مخزن به شکل صحیح تامین شود، گیاهان به سرعت رشد نموده و منظره ای زیبا و خارق العاده مانند یک جنگل را در آکواریوم شما به وجود می آورند که پس از مدتی نیازمند آن می باشید که بعضی از گیاهان را کوتاه کرده و یا مقداری از قلمه های جدید را از مخزن خارج کنید.

یکی از این مواد ضروری برای رشد و نمو گیاهان آهن است که موجب طراوت و نیز رشد رنگدانه های سبز گیاهان می شود دیگر مواد مورد نیاز گیاهان عبارتند از: منگنز، روی، منیزیم، مس، پتاسیم، فسفر، کلسیم، و نیتروژن.

 بیشتر این مواد در آب شیر شهری موجود ند و برخی نیز از طریق ماهی ها ، فضولات و باقی مانده ی غذا ها تامین می شود. تنها چیزی که در این مورد نیاز دارید داشتن مقداری کود مایع(یا بصورت قرص) برای آکواریوم است از این رو این سبک آکواریوم می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای افراد پرمشغله و علاقمند به آکواریوم باشد.

گیاهان آبزی بشدت به دمای بالا حساس هستند و آکواریومی که در آن از گیاه استفاده شده نباید بخاری داشته باشد، دمای اتاق یعنی حدود ۲۵درجه یا پایین تر بهترین درجه حرارت برای آکواریوم گیاه محسوب می شود، دمای بالاتر باعث لزجی و پژمردگی گیاهان می شود، پس لازم است از ماهیانی استفاده شود که تحمل دمای پایین را داشته باشند، هرچه دما را پایین تر نگهدارید، خواهید دید که گیاهان شما بهتر و بیشتر رشد نموده و زیبایی خود را حفظ خواهند نمود. 

هرساله در دنیا مسابقاتی در زمینه اجرای دکور آکواریوم گیاه با نام Aquascaping برگزار می شود که علاقمندان زیادی را به خود جذب می نماید. در این مقاله جهت آشنایی بیشتر دوستان گرامی با این سبک زیبای آکواریوم، تصاویر زیبایی از مخازن گیاه که عمدتا برندگان جهانی این رشته بوده اند قرار داده شده است امیدواریم از تماشای آنها لذت ببرید. ضمنا در پروژه های آب سکون نیز می توانید بسیاری از پروژه های گیاه را مشاهده کنید.
رتبه اول 2012
رتبه دوم 2012
رتبه سوم 2012
 
 

آکواریوم می تواند درخششی خیره کننده یا نمایشی متین و آرام را به دکور هر خانه یا فضای کار بیافزاید

اگر مایلید فضای خود را با هنرهای آبی به سطحی بالاتر ارتقاء دهید ،آب سکون را در ذهن داشته باشید

بازگشت به لیست مقالات آکواریوم

لیست نظرات

 • [94.12.23 ] مهدی کاظم : بسیار عالی
  مهدی عزیز. ممنون از حسن نظر شما

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
 
 
 
 • 6 نمونه استخر با پلت فرم های جزیره ای

  پلت فرم های جزیره ای علاوه بر جنبه کاربردی،از جنبه زیبایی بیشتری برخوردار است و فضای دلنشینی برای استراحت،غذا خوردن و آفتاب گرفتن محسوب می شود.

 • ترسناک‌ترین سرسره جهان

  سرسره شیشه‌ای در فاصله 300 متری از سطح زمین قرار دارد و از طبقه 70 به سمت طبقه 69 فرود می‌آید. طول این سرسره 13 متر است و میتوان نمای پانارومای شهر را تماشا کرد.

 • 6 اصل مهم در طراحی و ساخت استخر

  شنا ورزشی پایه و امکان‌پذیر در منازل است. شنا نقش بسیار مهمی در سلامتی بدن و تناسب اندام دارد. تحقیقات روز دنیا به ما شناکردن و حتی راه رفتن در آب را توصیه می‌کنند.