حوضچه یا استخر

 

با توجه به وجود انواع استخرهای مختلف که مشتریان می‌توانند از میان آن‌ها دست به انتخاب بزنند، هنوز بسیاری از متقاضیان داشتن استخر در خانه‌هایشان، ترجیح می‌دهند به جای استخر، از حوضچه‌ها استفاده کنند. این که انواع سیستم‌های فیلتراسیون پیشرفته و گرم کردن آب وارد بازار شده‌ است، تاثیری بر انتخاب این عده نگذاشته است. با وجود این همه امکانات یک سوال به وجود می‌آید؛ چرا این عده ترجیح می‌دهند که به جای استخر در خانه‌هایشان حوضچه داشته باشند؟ جواب ساده است؛ زیبایی، ارزش افزوده و دلپذیری بیشتر حوضچه‌ها نسبت به استخر.

ارزش

اگر به جای استخر در حیاط خود از حوضچه استفاده کنید، اسکناس روی اسکناس است که در جیبتان قرار می‌دهید. علاوه بر اینکه ساخت حوضچه معمولا بین 1000 تا 2000 دلار کمتر از استخر خرج بر‌ می‌دارد، می‌توانید بر روی این مسأله نیز حساب کنید که برای تمیز نگه داشتن آب حوضچه نیازی به مواد شیمیایی، سیستم فیلتراسیون و سایر تجهیزات ندارید و قبض برق و آب‌تان رقم سرسام‌آوری را هیچ‌گاه نشان نخواهند داد. کار شما را یک پمپ ساده راه می‌اندازد.

زیبایی صد چندانی که یک حوضچه نسبت به یک استخر به حیاط خانه می‌بخشد برای همه پر واضح است و ارزشی که به خانه می‌دهد نیز معلوم. متاسفانه در ایران آمار دقیقی از ساخت این نوع حوضچه‌ها وجود ندارد و نمی‌توان به طور قطع گفت که چه میزانی بر قیمت خانه می‌افزایند اما آمار‌هایی که موسسات املاک آمریکا نشان می‌دهند، بیان‌گر این واقعیت است که حوضچه‌ها بسیار بیش از استخرها به قیمت خانه اضافه می‌کنند.

hozche ya estakhr

زیبایی بصری

جلوه‌ی درخشانی که حوضچه به خانه می‌بخشد دلیل دیگری است که خیلی‌ها آن را به استخر ترجیح می‌دهند. سطح درخشان،  آینه‌‌وار و گیاهانی که با نوازش باد موج‌هایی کوچک بر می‌دارند و سنگ‌های رودخانه که جلوه‌ای کاملا طبیعی به محیط می‌بخشند، هرگز با استخری ساده قابل مقایسه نیست حتی اگر آن استخر ساده از زیباترین مواد ساخته شده باشد. اینکه آب در حوضچه‌ها مرز مشخصی ندارد و آن قسمت از حیاط همواره جایگاه انعکاس ابر و ستاره و خورشید است مزیت بزرگی محسوب می‌شود. از قرن‌ها پیش تاکنون در معابد ژاپن و چین از حوضچه‌ها استفاده می‌شود تا پرستندگان مواجهه‌ای ناب با معبودشان داشته باشند، جلوه‌ای از بهشت بر روی زمین.

hozche ya estakhr

چرا حوضچه‌ها به سیستم‌های پیچیده‌ی فیلتر وتصفیه‌ی آب و مواد شیمیایی نیازی ندارند؟

بر خلاف استخرها که به پمپ‌های مختلف، اسکیمر‌ها و مواد شیمیایی چون کلر برای تمیز ماندن نیاز دارند، در حوضچه‌ها اکثر این امور بر عهده‌ی اجزای طبیعی است. گیاهان آبی مواد آلوده‌ی آب را به خود جذب می‌کنند و از مواد مغذی برای ادامه‌ی حیات خود استفاده می‌کنند و مانع از رشد جلبک‌ها می‌شوند. سنگ‌هایی که در حوضچه‌ها استفاده می‌شود مثل سنگ گرانیت رودخانه‌ای همچون فیلتری باکتری‌های درون آب را به خود جذب می‌کنند. تنها چیزی که حوضچه‌ها به آن نیاز دارند، پمپی است که آب را به آرامی به جریان بیاندازد. نیازی نیست که این پمپ‌ها به اندازه‌ی پمپ‌هایی که برای استخرها استفاده می‌شوند، قوی باشند. در عکس چرخه‌ی تصفیه‌ی آب حوضچه‌ها به خوبی نمایش داده شده است.

hozche ya estakhr

hozche ya estakhr

منابع:

  1. http://www.inspirationgreen.com/natural-pools-swimming-ponds.html
  2. http://www.gartenart.co.uk/Your-Questions/Attractive-all-year-round.aspx
  3. http://www.totalhabitat.com/frequently-asked-questions.html
  4. http://diply.com/and/this-guys-backyard-idea-was-insane-until-i-saw-it/56073

بازگشت به لیست مقالات محوطه سازی

لیست نظرات


ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر